Dmitrij Medvegyev távozó orosz elnök csütörtökön a demokráciát erősítő lépésként vette védelmébe a legfelsőbb hatalmi posztokon Vlagyimir Putyin miniszterelnökkel végrehajtott helycseréjét, s azt jósolta, hogy hatalmi párosuk hosszú időre szól. „Ideje, hogy mindenki lazítson, mindez hosszú időre szól” – válaszolta Medvegyev orosz televíziós csatornáknak adott utolsó államfői interjújában a tandemük hatékonyságát és jövőjét firtató kérdésre. Hozzátette: „Nem rossz az, ha az ország sorsa, a politikai folyamatok nem egyetlen ember látásmódjától függenek.” Az orosz államfő az európai és az amerikai gyakorlatra hivatkozott, mondván, hogy „az alkotmány szerint vannak olyanok, akiknek meghatározott körülmények között kötelességük helyettesíteni a másikat”. Arról is beszélt, hogy Vlagyimir Putyinhoz nem csak a politikai együttműködés, hanem 20 éves barátság is köti. Medvegyev, akit Putyin május 7-én vált az államfői poszton, öt orosz televíziós csatornának nyilatkozott. Dmitrij Medvegyev úgy vélte, hogy elnöksége alatt (2008-2012) Oroszországban komoly előrelépés történt az állampolgári szabadságjogok fejlődésében. Ugyanakkor – az alkotmány előírására hivatkozva – leszögezte, hogy addig, amíg Mihail Hodorkovszkij, az egykori olajtársaság, a Jukosz (Yukos) volt elnöke nem hajlandó kegyelmi kérvényt benyújtani, nem tudnak foglalkozni az ügyével.
A moszkvai Megváltó Krisztus székesegyházban, az orosz ortodox egyház főtemplomában botrányt okozó és hetek óta vizsgálati fogságban lévő feminista punkegyüttes tagjaival kapcsolatban kijelentette: azt kapták, amit el akartak érni, a népszerűséget. A bírósági eljárást nem kívánta kommentálni. Hozzátette azonban, hogy a társadalmi békét, a vallások iránti türelmet és nemzetiségek közötti békét őrizni kell.
Az államfő, aki Putyin ígérete szerint napokon belül megkapja a kormányfői posztot, nem volt hajlandó részleteket elárulni leendő kormányáról, de azt nem cáfolta, hogy több új miniszter lesz benne.
Külpolitikai kérdések is szóba kerültek az élő televíziós interjúban. A távozó orosz államfő Grúziával kapcsolatban keményen bírálta Szaakasvili államfőt. „(Miheil) Szaakasvili egy nulla. Aki elfoglalja majd a helyét, azzal hajlandóak vagyunk helyreállítani a diplomáciai kapcsolatokat.” – mondta Dmitrij Medvegyev.
Medvegyev elismerte, hogy Fehéroroszországgal hullámzóak a kapcsolatok – „a szerelemtől a gyűlöletig” terjednek -, ám dicsérte Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnököt, aki, mint mondta, támogatja, hogy volt szovjet köztársaságok vámszövetségbe tömörüljenek, s hajlik az integrációra.