Másfél millió dollárt érő, 121,96 karátos gyémántot találtak a jakutföldi Jubilejnaja bányában – jelentette be csütörtökön az Alrosza orosz gyémántbánya-vállalat. Az oktaéder (dupla piramis) alakú, ékszerminőségű drágakő enyhén sárgás árnyalatú, periférikus részeiben apró olivin- és szulfid-grafit zárványokkal.
A drágakő a cég sajtóközleménye szerint 31,28 x 30,00 x 28,57 milliméteres. Szakértői becslés szerint a gyémánt csiszolatlan formájában 1,5 millió dollárt érhet. A Jubilejnaja kimberlitcsőben (kürtőszerűen kitermelt bányában) tavaly több, 50 és 138 karát közötti súlyú kristályt találtak. Ezek egyike, egy 70,06 karátos gyémánt a „Győzelem 70 éve a Nagy Honvédő Háborúban” elnevezését kapta.
Az elmúlt száz év legnagyobb, 1111 karátos gyémántját Botswanában találták 2015 novemberében, a kanadai Lucara Diamond Corporation bányájában. A teniszlabda-nagyságú gyémántot épp e héten, egy fokvárosi bányászati konferencia alkalmából tartott ceremónián nevezték el Lesedi La Ronának, amely a Botswanában beszélt setswana nyelven azt jelenti, hogy „a mi fényünk”. A nevet nyilvános pályázaton választották ki, amelyen Botswana bármely állampolgára részt vehetett. A győztes javaslatot pénzzel jutalmazták.
A mi fényünket rövidesen egy titkos világkörüli roadshow-n mutatják be potenciális vásárlóknak. Értékét nehéz felbecsülni, az jelentősen függ a csiszolás módjától. Más adásvételek alapján 40 és 60 millió dollár közötti áron kelhet el. A botswanai, karowei nyíltszíni fejtőben több rendkívüli méretű kristályra bukkantak, egyebek között egy 813 karátosra.
A világ eddig ismert legnagyobb nyersgyémántja a 3106 karátos (621 grammos) Cullinan volt, amelyre 1905-ben leltek rá Dél-Afrikában. A brit uralkodói koronát és jogart a belőle csiszolt briliánsok ékesítik.