Marine Le Pen jobboldali francia politikus kijelentette, hogy készen áll az ország vezetésére, miután Emmanuel Macron elnök előrehozott választásokat írt ki, miután az uniós parlamenti szavazáson megsemmisítő vereséget szenvedett Reneszánsz pártja.
Le Pen, akit széles körben a 2027-es francia elnökválasztás esélyesének tartanak, azt mondta, hogy „csak üdvözölni tudja” Macron döntését a nemzetgyűlés feloszlatásáról, miután a jelenleg Jordan Bardella által vezetett Nemzeti Tömörülés (RN) pártja a szavazatok mintegy harmadát szerezte meg az uniós választásokon, és 30 helyet szerzett az Európai Parlamentben. Macron Reneszánsz szövetsége a szavazatok mintegy 15 százalékával maradt le.
„Készek vagyunk gyakorolni a hatalmat, ha a francia nép bizalmat szavaz nekünk ezeken a jövőbeni parlamenti választásokon” – mondta Le Pen egy vasárnapi nagygyűlésen, nem sokkal azután, hogy Macron váratlanul bejelentette, hogy előrehozott parlamenti választásokat tart.
A Nemzeti Tömörülés vezetője, Bardella, aki következetesen a migránsok szabad mozgásának korlátozása mellett kampányolt a nemzeti határellenőrzés bevezetésével, valamint az uniós éghajlatvédelmi szabályok enyhítése mellett, csatlakozott Le Pen szavaihoz, mondván: „Franciaország meghozta ítéletét, és nincs fellebbezés”. Úgy vélte, hogy a szavazás eredménye azt mutatja, hogy „országunk eltökélt abban, hogy az Európai Unió irányt változtasson”, a francia nép pedig „a változás iránti vágyát” fejezte ki.
Macron hivatala a nemzetgyűlés feloszlatásáról szóló döntést „a szélsőjobboldal történelmi előretörésével” és a jelenlegi „parlamenti rendezetlenséggel” indokolta.
Az uniós parlamenti választás vasárnap zárult le négy napnyi voksolás után. Az exit pollok a szélsőjobboldali és konzervatív pártok támogatottságának eltolódását jelezték.
Macront, aki lelkes támogatója az Ukrajnának az Oroszországgal való konfliktusban nyújtott segítségnek és fegyverkezésnek, Le Pen azzal vádolta, hogy „politikát játszik a háborúval” választási programja megvalósítása érdekében. Le Pen kifogásolta Macron döntését, miszerint engedélyezné Ukrajnának, hogy nyugatról szállított fegyverekkel mélyebben csapjon le orosz területre, és azzal érvelt, hogy ez „elképesztő veszélyt” jelentene Franciaország számára.
Le Pen, aki korábban háromszoros elnökjelölt volt, következetesen ellenezte Ukrajna felvételét a NATO-ba és az EU-ba is, valamint szót emelt az Oroszországgal szembeni gazdasági szankciók ellen is.