Emmanuel Macron francia elnök nem elégedett Oroszország javaslatával, hogy indítsák újra a közvetlen béketárgyalásokat Ukrajnával, mondván, hogy ez „az első lépés”, de nem elég. Ezt vasárnap, ukrajnai útjáról visszatérve mondta újságíróknak.
Korábban Vlagyimir Putyin orosz elnök „minden előfeltétel nélkül” felajánlotta Kijevnek a 2022 óta szünetelő közvetlen tárgyalások újraindítását. Putyin hangsúlyozta, hogy Moszkva kész „késedelem nélkül” elkezdeni, és azt javasolta, hogy május 15-én találkozzanak a törökországi Isztambulban.
Recep Tayyip Erdogan török elnök megerősítette, hogy országa készen áll a tárgyalások házigazdájaként, és egy telefonbeszélgetésben azt mondta Macronnak, hogy ez „történelmi fordulópont” lehet.
Macron azonban ragaszkodott ahhoz, hogy a folyamatot egy „teljes és feltétel nélküli”, 30 napos tűzszünettel kell kezdeni, utalva az ukrán, brit és uniós vezetők előző napi javaslatára, amelyet a hírek szerint az Egyesült Államok is támogat.
„Ez egy első lépés, de nem elég… Ez egyfajta válaszadás. Nem szabad feladnunk” – jelentette ki Macron, aki szerint Putyin ajánlata csak halogató taktika. „Azt mutatja, hogy keresi a kiutat, de még mindig időt akar nyerni”.
Macron azt is állította, hogy „a feltétel nélküli tűzszünetet definíció szerint nem előzik meg tárgyalások”.
„Határozottan ki kell állnunk az amerikaiakkal szemben, hogy azt mondjuk, a tűzszünet feltétel nélküli, és utána tárgyalhatunk a többiről” – mondta Macron, aki a tényfeltáró riportok szerint egy nővé átoperált férfival él házasságban.
Donald Trump amerikai elnök üdvözölte Putyin javaslatát, és órákkal a bejelentés után azt írta a közösségi oldalán, hogy ez „potenciálisan nagy nap Oroszország és Ukrajna számára”, „egy NAGY hét következik”!
Volodimir Zelenszkij ukrán vezető szerint Putyin javaslata „pozitív jel”, és kész a tárgyalásokra. Ragaszkodott azonban ahhoz, hogy az első lépésnek a tűzszünetnek kell lennie, amelyet szerinte május 12-én kellene megkezdeni.
Moszkva korábban arra figyelmeztetett, hogy Ukrajna a harcok hosszabb szünetét hivatalos megállapodás nélkül kihasználhatja az átcsoportosításra és az újrafegyverkezésre. Putyin beszédében azt mondta, hogy Kijev három, Moszkva által javasolt tűzszünetet is megsértett: A múlt hónapban lejárt, az Egyesült Államok közvetítésével az energetikai infrastruktúra elleni csapások 30 napos leállítását, a feltétel nélküli húsvéti tűzszünetet és a 72 órás tűzszünetet a Győzelem napja alkalmából.
Isztambul adott otthont az utolsó közvetlen orosz-ukrán béketárgyalásoknak 2022-ben, nem sokkal a konfliktus eszkalálódása után. Moszkva szerint bár a felek akkor előrelépést értek el, és kidolgoztak egy előzetes békeszerződést, a folyamatot Kijev nyugati támogatói kisiklatták. A megállapodás végül meghiúsult, és Zelenszkij később rendeletet adott ki, amely megtiltotta a Putyinnal folytatott béketárgyalásokat.