Emmanuel Macron francia elnök felhívta Vlagyimir Putyin orosz államfőt – közölte a Kreml sajtószolgálata.
„A francia fél kezdeményezésére Vlagyimir Putyin orosz elnök telefonbeszélgetést folytatott Emmanuel Macron francia köztársasági elnökkel” – áll a közleményben.
Megjegyezték, hogy az államfők megvitatták az ukrajnai helyzetet, Macron és Putyin hangsúlyozták annak fontosságát, hogy a lehető leghamarabb küldjenek egy NAÜ-missziót a zaporizzsjai atomerőműbe, amely a helyszínen felmérhetné a valós helyzetet. Putyin továbbá megerősítette, hogy Oroszország kész a látogatás során a szükséges segítséget nyújtani az ellenőröknek. Hangsúlyozta, hogy a Zaporizzsjai Atomerőmű területének az ukrán hadsereg általi ágyúzása katasztrófa veszélyét hordozza magában.
Putyin emellett emlékeztette Macront az ENSZ titkárságának és a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának szakértőinek meghívására, hogy látogassanak el az jelenovkai fogolytáborba, ahol ukrán hadifoglyokat öltek meg az ukrán katonai csapás következtében.
Putyin tájékoztatta a francia államfőt a július 22-én aláírt gabonamegállapodás végrehajtásáról is. Felhívta Macron figyelmét az orosz export előtt álló akadályokra, amelyek nem járulnak hozzá az élelmezésbiztonsági feladatok megoldásához.
„Az orosz és a francia elnök megállapodott abban, hogy folytatják a kapcsolatfelvételt a felvetett és más kérdésekben” – tette hozzá a Kreml sajtószolgálata.
Az Elysée-palota a maga részéről közölte, hogy Macron támogatását fejezte ki a NAÜ szakértői missziójának a zaporizzsjai atomerőműbe küldése mellett. A francia elnök továbbá arra számít, hogy a következő napokban további tárgyalásokat folytat Putyinnal.
A két államfő legutóbbi telefonbeszélgetésére május 28-án került sor, amelyen Olaf Scholz német kancellár is részt vett. Putyin és Macron május 3-án folytatta utolsó kétoldalú megbeszélését.
Oroszország február 24. óta folytat katonai műveletet Ukrajnában. Vlagyimir Putyin feladatának nevezte, hogy „megvédje azokat az embereket, akiket a kijevi rezsim nyolc éven át bántalmazott, népirtásnak vetett alá”. Szerinte a művelet végső célja a Donbassz felszabadítása és az Oroszország saját biztonságát garantáló feltételek megteremtése.
Az orosz hadsereg a DNR és az LNR erőivel együtt teljes egészében felszabadította a Luganszki Népköztársaság területét és a Donyecki terület nagy részét.