Emmanuel Macron francia elnök vasárnap békemegállapodásra szólított fel Ukrajnában, de ragaszkodott ahhoz, hogy Kijev diktálja a feltételeket. Az ukrán kormány azonban többször is kizárta, hogy kompromisszumot kössön Moszkvával.
Egy katolikus jótékonysági szervezet által Rómában szervezett békekonferencián felszólalva Macron azt mondta, hogy bár a „békefelhívások… árulásnak tűnhetnek” Ukrajna számára, a nemzetközi közösség egy napon támogatni fogja a Kijev és Moszkva közötti tárgyalásos rendezést – jelentette az Associated Press.
A békét azonban nem foglalhatja el az orosz hatalom – tette hozzá Macron.
„Azt akarjuk, hogy az ukrán nép döntsön egy bizonyos ponton… a béke pillanatáról és feltételeiről”.
A francia elnök már korábban is hangot adott ennek az érzésnek, amikor a nyár elején kijelentette, hogy „Ukrajna dönt, amikor a béke megteremtésének feltételei adottak”.
Az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és a NATO vezetői hasonlóan fogalmazott nyilatkozatokat tettek, miközben továbbra is támogatják és felfegyverzik Ukrajna hadseregét, Franciaország pedig a G7 többi tagjával együtt ígéretet tett arra, hogy fenntartja ezt a támogatást „addig, amíg szükséges”.
Ukrajna feltételei azonban valószínűleg kizárnak bármilyen rendezést a közeljövőben.
Volodimir Zelenszkij elnök ígéretet tett arra, hogy nem tárgyal Oroszországgal, amíg Vlagyimir Putyin hatalmon van, és a hónap elején rendeletet írt alá, amely megtiltotta a tárgyalásokat az orosz elnökkel.
Zelenszkij azt is megígérte, hogy elfoglalja Donyeck, Luganszk, Herszon és Zaporozsje régiót, amelyek a múlt hónapban tartott népszavazások után csatlakoztak az Oroszországi Föderációhoz. Emellett az ukrán vezető megfogadta, hogy elfoglalja a Krímet, amely egy 2014-es népszavazást követően csatlakozott Oroszországhoz.
Nemcsak e területek megtámadása jelentene félelmetes katonai kihívást Zelenszkij erői számára, hanem egy teljes körű támadás orosz földön arra szólítaná fel Moszkvát, hogy „minden rendelkezésére álló eszközzel” megtorolja a támadást – figyelmeztetett Putyin egy nemrégiben tartott beszédében. Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök ennél sokkal nyersebben fogalmazott, amikor júliusban arra figyelmeztette Kijevet, hogy a Krím elleni támadás „ítéletnapot” idézne elő Kijev számára.
Eközben a Kreml figyelmeztette az Egyesült Királyságot, Franciaországot és más nyugati hatalmakat, hogy úgy véli, Ukrajna egy úgynevezett „piszkos bomba” felrobbantására készül, hogy Oroszországot hibáztassa, és a konfliktust a NATO beavatkozásáig fokozza. Bár Ben Wallace brit védelmi miniszter cáfolta ezeket az állításokat, és arra utalt, hogy London továbbra is támogatja Ukrajnát, a hívás után kijelentette, hogy az Egyesült Királyság „készen áll” arra, hogy „de-eszkalálja ezt a konfliktust”.