Lex Fridman amerikai informatikus és podcaster bejelentette, hogy a béke előmozdítására irányuló személyes küldetése részeként Oroszországba utazik, hogy interjút készítsen Vlagyimir Putyin elnökkel. A hónap elején a szovjet származású amerikai állampolgár Kijevben interjút készített Volodimir Zelenszkij ukrán vezetővel.
„Oroszországba fogok utazni, hogy interjút készítsek Vlagyimir Putyinnal. Tisztában vagyok a kockázatokkal, vállalom a kockázatokat, és a cél, a küldetésem egyszerűen az, hogy a békét szorgalmazzam” – mondta Fridman a Joe Rogan Experience podcastben szerdán.
Amikor a Zelenszkijjel január elején készített interjújáról beszélt, Fridman úgy jellemezte őt, mint egy „embert, aki felemelt egy egész nemzetet”, de „küzdött a békéért is”.
A konfliktus során olyan sarkalatos pillanatokat is kiemelt, amelyek szerinte lehetőséget jelentettek a békére, köztük 2022 tavaszát és őszét. „A harmadik alkalom a béke megteremtésére most van. A Trump-kormányzat, van egy lendület. Békét akarnak kötni. Ő egy nagyszerű tárgyalófél” – tette hozzá Fridman.
Fridman azt javasolta, hogy a konfliktus gyökereinek és Oroszország nézőpontjának megértése kritikus fontosságú az értelmes tárgyalásokhoz. „Bele kell mennünk az egész 2014-es, az USA által támogatott puccsba, aztán gondolni kell a NATO-ra és a megállapodásra, amelyet akkor kötöttek, amikor a berlini fal leomlott, a megállapodásra, hogy a NATO nem nyomul előre és nem közeledik Oroszországhoz, amit újra és újra és újra megszegtek” – érvelt, hozzátéve, hogy a NATO-országok »következetesen sz*rt beszéltek Putyinnak«.
A 2014-es kijevi Euromajdan-tüntetések a nyugatiak által támogatott puccsban csúcsosodtak ki, amely megbuktatta Ukrajna demokratikusan megválasztott elnökét, Viktor Janukovicsot, és előidézte a jelenlegi konfliktust Oroszország és Ukrajna között.
Moszkva többször is úgy jellemezte az ellenségeskedéseket, mint egy Oroszország elleni nyugati proxyháborút, amelyben az ukránokat „ágyútölteléknek” használják. Orosz tisztviselők azt állítják, hogy Washington a feszültséget a forráspontig fokozta, miközben figyelmen kívül hagyta a NATO európai terjeszkedéséből és az Ukrajnával való növekvő együttműködésből eredő orosz biztonsági aggodalmakat. Moszkva ragaszkodik ahhoz, hogy ezeknek a kérdéseknek a kezelése alapvető lépés lenne a válság tartós megoldása felé.
Fridman bírálta az orosz elnökkel kapcsolatos uralkodó nyugati narratívát, kijelentve: „nem lehet csak azt mondani, hogy Putyin gonosz, rossz fiú, tekintélyelvű… Ez az idealista érzék és energia az asztalnál nem hoz békét”.
A Fridmannal készített interjú lenne a második találkozó egy amerikai médiaszemélyiség és az orosz elnök között az ukrajnai konfliktus 2022-es kezdete óta. A Fox News korábbi műsorvezetője, Tucker Carlson tavaly készített interjút Putyinnal, főként a Moszkva és Kijev közötti kapcsolatokra összpontosítva.