A csütörtöki Financial Times arról számolt be, hogy bár kedden Oroszország és Ukrajna is azt állította, hogy megegyeztek a márciusig szóló ideiglenes gáz-szállítási szerződésről. Ez alapján Ukrajna 1OOO köbméterenként 385 USD-t fizet Oroszországnak a gázért valamint az év végéig két részletben törleszt 3,1 milliárd dollárnyi adósságot a fennálló 5,4 milliárd USD-os lejárt hátralékos tartozásából. Ukrajnának előrefizetéses, pre-paid rendszerben kell(ene) fizetnie az orosz gázért.
Azonban Oroszország garanciákat kér az Európai Uniótól, hogy az jótáll és kezeskedik Kijevért a fizetésben. Az orosz garanciaigény szerint Ukrajnának öt napon belül be kell mutatnia egy olyan dokumentumot, amelyben annak készfizető kezesei garantálják, hogy bármi történik, mindenképpen ellátják elegendő financiális eszközzel a gázszállítások kifizetésére.
Előzmény, hogy bár az ukránok elfogadták az orosz javaslatot a 385 USD-os gázra, Ukrajna nem tájékoztatta Oroszországot arról, hogy miből fogja fedezni a gázvásárlások tételeit- mondotta el Alexander Novak orosz energiaügyi miniszter. A Nemzetközi Valutaalaptól, az Európai Beruházási banktól vagy elsőrangú kereskedelmi bankoktól vár Moszkva készfizető kezességi vállalásokat arra, hogy adnak pénzeszközöket Kijevnek a gázszámlák fedezett kifizetésére. Az oroszok nézete alapján az Európai Bizottság, mint Kijev egyik főtámogatója a politikai arénában, most elő kellene avanzsáljon tettekbeli készfizető kezessé is akár, ezzel garantálva az ukránoknak hogy szükség esetén zsebbe , azaz büdzsébe nyúlnak Kijevért. Novak elmondta, hogy Oeroszország eddig még nem kapott visszajelzést sem az EU-tól sem Ukrajnától a kezességvállalásokat illetően.
A következő ukrán- orosz-EU gáztárgyalást (ének a semmiről, “x”-edik fejezet után “y”-odik) október végén tartják majd. Ott eldőlhet végre hogy Oroszország elégségesnek tartja-e Kijev fizetési tervét, amely addigra várhatóan elkészül és meglesz –e vajon az EU-s készfizető garancia Kijev felé. Ha a megállapodás nem jön létre november elejéig, akkor határozottan nő a veszélye a téli európai gáztranzitba beálló nemvárt “intermezzoknak”, lévén esetleg a fázós ukránok kísértést kaphatnak az Európába futó gázvezetékek megcsapolására, amire az orosz válasz valószínűleg gázmennyiség csökkentés lenne.