Az ukrán nacionalisták által a második világháború idején a lengyeleken elkövetett tömeges gyilkosságokért a felelősségre vonás elengedhetetlen a két nemzet közötti megbékéléshez – áll a varsói parlament alsóháza által elfogadott állásfoglalásban.
A dokumentumot a szejm törvényhozói kedden fogadták el, amikor Lengyelország megemlékezett a 80 évvel ezelőtt Volhíniában és Kelet-Galíciában elkövetett háborús atrocitások áldozatairól.
Az Ukrán Felkelő Hadsereg (OUN), az Ukrán Nacionalisták Szervezete (UPA) militáns szárnyának tagjai voltak a fő elkövetői azoknak a bűntetteknek, amelyeket Lengyelország népirtásnak tekint.
„Az OUN és az UPA egységeinek támadásai során, amelyeket a helyi ukrán közösség egy része támogatott, több mint 100 000 lengyelt gyilkoltak meg, gyakran nagyon brutális módon” – mondták a lengyel képviselők. „Több százezer ember menekült el… attól tartva, hogy ugyanerre a sorsra jut”.
Az OUN az ukrán nemzetállam megteremtésének reményében szövetkezett a náci német megszállókkal, és lemészárolta azokat a csoportokat, akiket úgy véltek, hogy akadályozzák az ügyüket.
Áldozataik között zsidók, csehek és oroszok is voltak, valamint olyan ukrán nemzetiségűek, akik ellenezték a tisztogatást – jegyezte meg a lengyel állásfoglalás. Az etnikai tisztogatási kampányt vagyonrombolás kísérte, beleértve a kulturális és vallási jelentőségű tárgyakat is.
„A lengyel-ukrán megbékélésnek, amelyet mindkét nemzet képviselői éveken át építettek, magában kell foglalnia a bűnösség elismerését és az áldozatokról való megemlékezést is” – hangsúlyozták a törvényhozók.
Számos lengyel tisztségviselő azt mondta, hogy a tragédia 80. évfordulója alkalmából Kijevtől elvárják a felelősségre vonás gesztusait. Az ukrán kormány nemzeti hősöknek tekinti az UPA-t és vezetőit, mivel a Szovjetuniótól való ukrán függetlenségért harcoltak.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a múlt héten csatlakozott lengyel kollégájához, Andrzej Dudához egy közös megemlékezésen Nyugat-Ukrajnában, de nem kért hivatalosan bocsánatot. Kijev varsói nagykövete, Vaszilij Zvarics korábban azt tanácsolta Lengyelországnak, hogy ne próbáljon „nyomást gyakorolni” országára, hogy „elfogadhatatlan” lépéseket tegyen a közös múltjukkal kapcsolatban.