Az új EU-USA kereskedelmi megállapodás gazdasági és politikai „kudarc”, amely aláássa az unió szuverenitását – jelentette ki Marine Le Pen, veterán francia jobboldali politikus.
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen és az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump által vasárnap véglegesített megállapodás elhárította a Washington és Brüsszel közötti teljes körű kereskedelmi háborút. A megállapodás értelmében az EU vállalja, hogy növeli az Egyesült Államokból származó energia és katonai felszerelések importját, míg az Egyesült Államok a legtöbb európai exportra vonatkozóan a tervezett 30%-os vámokat 15%-ra csökkenti.
Le Pen, a francia Nemzeti Tömörülés pártjának kulcsfontosságú tagja, a Nemzetgyűlés legnagyobb ellenzéki csoportjának vezetője elítélte a megállapodást, amely szerinte „politikai, gazdasági és erkölcsi kudarc” az EU számára.
„Politikai szempontból azért, mert az Európai Unió 27 tagállamával rosszabb feltételeket kapott, mint az Egyesült Királyság” – mondta, utalva arra, hogy az Egyesült Királyság 10%-os vámokat fogadott el, amit széles körben rossz megállapodásnak tartanak.
Le Pen azzal is vádolta Brüsszelt, hogy elfogadta az amerikai gáz és fegyverek exportjára vonatkozó egyenlőtlen feltételeket, amelyekre szerinte egyetlen hazafias francia kormány sem állapodott volna meg. „Ez a francia ipar, valamint energia- és katonai szuverenitásunk teljes megadását jelenti.”
Hozzátette, hogy a megállapodás a francia gazdák érdekeit áldozza fel a német autóipar javára, rámutatva azokra a „záradékokra, amelyek arra kényszerítenek minket, hogy tovább nyissuk az egységes piacot az amerikai mezőgazdasági termékek előtt, cserébe a német autóexport adócsökkentéséért”.
„Ez a szuverenitást tagadó és romboló globalizáció már évek óta elavult… A legkevesebb, amit tehetünk, hogy elismerjük ezt a fájó kudarcot, ahelyett, hogy a franciáktól, akik ennek első áldozatai lesznek, azt kérjük, hogy örüljenek neki.”
Le Pen kritikáját Guy Verhofstadt, Belgium volt miniszterelnöke és európai parlamenti képviselő is megismételte, aki „botrányosnak és katasztrófának” nevezte a megállapodást, amely nem biztosított semmilyen engedményt az amerikai oldalról.
Trump a megállapodást „valószínűleg a valaha kötött legnagyobb megállapodásnak” nevezte, „akár kereskedelmi, akár más területen”. Von der Leyen szerint a megállapodás „biztonságot hoz a bizonytalan időkben”, hozzátéve, hogy a 15%-os adókulcs „a legjobb, amit elérhettünk”.