India és Franciaország egyesítette erőfeszítéseit egy új terv kidolgozására, amely az ukrajnai harcok békés rendezését célozza – jelentette szombaton a Le Monde.
A konfliktus megoldására tett újabb látszólagos kísérlethez az teremtette meg a terepet, hogy Emmanuel Macron francia elnök a hét elején Párizsban találkozott Narendra Modi indiai miniszterelnökkel.
A találkozó során Macron jelezte, hogy szeretné, ha a két ország együtt dolgozna a „globális kihívások” kezelésében, miközben közös aggodalmakra hivatkozott, amiért Ukrajna miatt a nemzetközi közösség széttöredezik.
A Le Monde szerint Franciaország úgy tekint Indiára, amely tartózkodott attól, hogy elítélje Oroszországot a szomszédos országban folytatott katonai hadjárata miatt, mint „alapvető partnerre a tartós megoldás keresésében”.
Bár Modi eddig tartózkodott attól, hogy Luiz Inacio Lula da Silva brazil elnök példáját követve közvetítőként tüntesse fel magát, utasította beosztottjait, hogy francia kollégáikkal együttműködve keressenek kiutat a jelenlegi diplomáciai patthelyzetből – írja a lap.
Bár a Le Monde nem közölt részleteket a tervről, megjegyezte, hogy egyelőre nem hasonlít a Kína és több más ország által korábban felvetett kezdeményezésekhez.
Az ukrajnai konfliktus több mint egy évvel ezelőtti kirobbanása óta a világ számos vezetője béketárgyalásokat sürgetett Moszkva és Kijev között, köztük Lula is, aki áprilisban arra szólította fel az Egyesült Államokat, hogy „hagyjon fel a háború ösztönzésével”, és helyette inkább a diplomáciai megoldás megtalálására összpontosítson.
Lula nyilatkozata azután hangzott el, hogy Kína februárban nyilvánosságra hozta saját javaslatát, amely minden ország szuverenitásának tiszteletben tartására és a hidegháborús mentalitás elhagyására szólított fel.
Macron ugyanakkor más hangot ütött meg, és reményét fejezte ki, hogy tárgyalások kezdődhetnek Ukrajna és Oroszország között, ha Kijevnek sikerül sikereket elérnie a sokat hangoztatott tavaszi nyári offenzívája során, amely Moszkva szerint eddig sem volt sikeres.
Miközben azonban Moszkva többször is kijelentette, hogy nyitott a tárgyalásokra Ukrajnával, Volodimir Zelenszkij elnök tavaly rendeletet írt alá, amely megtiltotta a tárgyalásokat a jelenlegi orosz vezetéssel. Később Kijev saját béketervvel is előállt, amelyben azt követeli, hogy Oroszország vonuljon ki minden olyan területről, amelyet sajátjának vall, és hogy Moszkva fizessen háborús jóvátételt. A Kreml a tervet a valóságtól elrugaszkodottnak minősítette.