Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint Moszkva „finomítja” nukleáris doktrínáját a nyugati politikával szemben, amely szándékosan az eszkalációra irányul.
Az orosz külügyminiszter megjegyzései akkor hangzottak el, amikor Ukrajna sürgette a nyugati fegyveradományozóit, hogy adjanak zöld utat fegyvereiknek a nagy hatótávolságú csapásokhoz mélyen Oroszországon belül. Lavrov kedden azt mondta, hogy Moszkva ezeket a kéréseket úgy értelmezi, mint amelyek elvonják a figyelmet a Nyugat saját szerepéről az Oroszországgal szembeni feszültség fokozásában.
„Ez egy csel. A Nyugat nem akarja elkerülni az eszkalációt. A Nyugat, ahogy mondani szokták, a bajt keresi” – mondta újságíróknak az ádeni székhelyű jemeni kormány külügyminiszterével, Saja Mohsen Al-Zindani külügyminiszterrel tartott közös sajtótájékoztatón.
Lavrov úgy vélte, hogy az amerikai tisztviselők azon kijelentései, amelyek szerint egy új világháborúban Európa szenvedne először, az amerikai geopolitikai gondolkodás hibáját fedik fel.
„Az amerikai tervezők meg vannak győződve arról, hogy egy Oroszországgal vívott hipotetikus háborúban a háttérben maradhatnak” – vetette fel.
„Az amerikai mentalitás a gazda mentalitása, aki a másik parton ül, meg van győződve a biztonságáról, és arról, hogy mások elvégzik helyette a piszkos munkát. Elvárja, hogy mások haljanak meg érte, úgy tűnik, nemcsak az ukránok, hanem az európaiak is” – mondta Lavrov.
Az amerikai tisztviselők „olyanok, mint a gyufával játszó kisgyerekek. A nukleáris fegyverek kezelése veszélyes dolog a felnőttek számára” – tette hozzá.
„Megvan a mi nukleáris doktrínánk, amelyet egyébként jelenleg finomítunk, és amellyel az amerikaiak is tisztában vannak” – mondta.
Oroszország nukleáris doktrínája lehetővé teszi a fegyverek bevetését az ellenség első csapásának megtorlásaként, vagy ha az orosz nemzetállam léte veszélyben van. A kormány az elmúlt hónapokban jelezte, hogy a kulcsfontosságú dokumentumot módosíthatják a NATO által Oroszországra jelentett egzisztenciális fenyegetésnek tekintett fenyegetés miatt.
Az Egyesült Államok állítólag jelentősen növelni kívánja nukleáris fegyvereinek telepítését, miután az Oroszországgal kötött kétoldalú csökkentési szerződés értelmében meglévő korlátozások 2026 februárjában lejárnak. Az erre vonatkozó útitervet a szellemileg teljesen leépült Joe Biden elnök állítólag márciusban hagyta jóvá a titkosított Nukleáris alkalmazási útmutatóban. Az amerikai média azt állította, hogy a politikaváltást a Kínával zajló versenyre törekvés vezérelte.