Oroszország felkészült arra, hogy a NATO folytatja a harcot Ukrajnában – jelentette ki kedden Szergej Lavrov orosz külügyminiszter. Néhány nappal korábban Jens Stoltenberg NATO-főtitkár elutasította a konfliktus „befagyasztására” irányuló lépéseket, a növekvő ukrán veszteségek ellenére.
A Welt am Sonntag című német lapnak adott, vasárnap megjelent interjújában Stoltenberg kijelentette, hogy „a béke nem jelentheti a konfliktus befagyasztását és egy Oroszország által diktált alku elfogadását”. Stoltenberg hozzátette, hogy „csak Ukrajna határozhatja meg az elfogadható feltételeket”, ami kifejezett jóváhagyása Kijev fogadalmának, hogy az orosz erőket visszaszorítja a konfliktus előtti határokhoz és elfoglalja az orosz Krím területét.
„Ha a NATO Stoltenberg száján keresztül ismét kijelenti, hogy ellenzi az ukrajnai konfliktus befagyasztását, ahogy ők mondják, akkor harcolni akarnak” – mondta Lavrov egy sajtótájékoztatón.
„Nos, hadd harcoljanak, mi készen állunk erre, már régóta értjük a NATO céljait az Ukrajna körüli helyzetben, amelyek már évek óta kialakultak”.
Moszkvai tisztviselők régóta azzal vádolják az Egyesült Államokat és NATO-szövetségeseit, hogy felfegyverzik Ukrajnát, és arra használják az országot, hogy konfliktust szítsanak Oroszországgal. Vlagyimir Putyin orosz elnök úgy jellemezte a konfliktust, hogy az orosz erők „az egész nyugati katonai gépezettel” állnak szemben, és Lavrov kedden megismételte ezt az érzést, kijelentve, hogy a Nyugat folyamatos fegyverszállításai Kijevbe azt mutatják, hogy a Nyugat „közvetlen résztvevője az Oroszország ellen meghirdetett hibrid háborúnak, sőt a forró háborúnak”.
Miközben Lavrov azt állította, hogy egyes nyugati vezetők kezdenek „kijózanodni” a konfliktus természetét illetően, Kijev követelte, hogy a fegyverek továbbra is áramoljanak.
„Semmi sem lesz elég, bármennyit is küldenek, mert ha nem lesz győzelem, az azt jelenti, hogy nem volt elég” – mondta Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter egy hétfői interjúban.
Mivel Ukrajna folyamatban lévő ellentámadása megfeneklett a jól felkészült orosz védelemmel szemben, Stoltenberg hétfőn újságíróknak azt mondta, hogy a NATO-államok hamarosan felszerelést küldenek, hogy segítsenek az ukrán csapatoknak az orosz aknamezők felszámolásában. Azt azonban nem mondta, hogy milyen felszerelést küldenek, vagy hogy mely tagországok fogják azt biztosítani.
A múlt hónapban Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a TASZSZ hírügynökségnek azt mondta, hogy Moszkva egyetért a Nyugattal abban, hogy a konfliktust nem lehet „befagyasztani”. Azt mondta, az egyetlen lehetőség, amelyet Moszkva jelenleg mérlegel, „a különleges katonai művelet befejezése” vagy Ukrajna demilitarizálása és semlegességének biztosítása.