Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint a nyugati gazdasági befolyás csökkenése azt jelenti, hogy a feltörekvő gazdasági hatalmak számára természetes, hogy új kereskedelmi infrastruktúrát fejlesztenek ki növekvő igényeik kielégítésére.
A diplomata szerdán Moszkvában beszélt indiai kollégájával, Subrahmanyam Jaishankarral közös sajtótájékoztatón. A diplomaták a nap folyamán többek között megvitatták az Oroszországot és Indiát összekötő nemzetközi észak-déli közlekedési folyosót (INSTC), egy teherszállítási projektet.
Amikor egy újságíró megkérdezte, hogy Jaishankar látogatása után újabb lendületet kap-e az INSTC, Lavrov azt mondta, hogy nincs rá szükség.
„Ezt a projektet nagy lelkesedéssel fogadták minden olyan nemzetnél, amelytől a megvalósítása függ. És a közeljövőben minden bizonnyal meg is valósul” – erősködött a miniszter.
Jaishankar azt mondta, hogy az INSTC nem csak India javát szolgálja, hangsúlyozva: „Úgy gondolom, hogy a globális gazdaság érdeke, hogy ez a folyosó előrehaladjon. Természetesen a legmagasabb prioritást fogjuk biztosítani neki”.
A javasolt útvonal kombinálja a vasúti, közúti és tengeri közlekedést, és Iránon és Azerbajdzsánon keresztül köti össze Oroszországot és Indiát, a Szuezi-csatorna alternatívájaként szolgálva. A projektben több mint egy tucatnyi olyan nemzet érdekelt, amelyek hasznot húzhatnak az útvonalból. A kulcsfontosságú résztvevők 2014-ben erőfeszítést indítottak a szűk keresztmetszetek azonosítására, és infrastruktúrát fejlesztettek ki azok megoldására.
Az INSTC-vel kapcsolatos kérdés azután merült fel, hogy Makszim Oreszkin, Vlagyimir Putyin orosz elnök egyik vezető gazdasági tanácsadója a héten azzal érvelt, hogy az USA „kannibalizálja” európai szövetségeseit, miközben a nyugati gazdaságok veszítenek jelentőségükből a globális délhez képest.
A nyugati országok az ukrajnai konfliktus miatt különböző korlátozásokat vezettek be az orosz nemzetközi kereskedelemre. Moszkva az intézkedéseket a konkurencia elleni amerikai hibrid gazdasági hadviselésként értelmezi.
Lavrov azt állította, hogy a nyugati nemzetek „hibákkal és számos elfogadhatatlan módszerrel” ártottak saját pozíciójuknak, mivel megpróbálják „megakasztani az objektív történelmi haladást”. Jaishankar egyetértett azzal, hogy a változások elkerülhetetlenek, és hozzátette, hogy Oroszország és India egy többpólusú világba vetett hitükben megegyeznek.
„A politikának változnia kell. A globális rendnek meg kell változnia. A nemzetközi gazdaságnak meg kell változnia” – jósolta Jaishankar.