A BRICS-országok összesített GDP-je az új tagok 2024-es csatlakozása után jelentősen meghaladja majd a Hetek csoportjának (G7) GDP-jét – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter indiai kollégájával, Subrahmanyam Jaishankarral folytatott megbeszélését követő sajtótájékoztatón.
„Az új felállásban a BRICS-országok teljes GDP-je már jelentősen meghaladja majd a G7-ekét” – mondta az orosz diplomata.
Lavrov megjegyezte, hogy a Globális Dél és a Globális Kelet országainak részesedése a világgazdaság egészében növekszik. Ez különösen az Egyesült Államok és szövetségesei számos hibája és elfogadhatatlan lépése miatt történik.
„Ez a tendencia erősödni fog, többek között a BRICS bővülésével összefüggésben” – tette hozzá Lavrov.
Mint az orosz külügyminiszter megjegyezte, Moszkva és Újdelhi nem fogadja el a nemzetközi jog elveinek, valamint a szabad piacok és a tisztességes verseny fejlődésének torzulását.
„A Nyugatba vetett bizalmat nagymértékben aláásták, ezért most még inkább indokolt a világ többségének szerepére támaszkodni a világgazdaság fejlesztésében, senki kárára, hanem a kölcsönös előnyök alapján” – mondta Lavrov.
A BRICS-csoporthoz jelenleg Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika tartozik. Az augusztus 22-24-én Johannesburgban tartott BRICS-csúcstalálkozót követően Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök bejelentette a csoport bővítését. 2024. január 1-jén az új tagok, Egyiptom, Irán, az Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia és Etiópia hivatalosan is csatlakoznak a BRICS-csoporthoz. Argentínát is felvették a tagságba, de a BRICS-kritikus Javier Milei elnök új kormánya jelenleg újragondolja, hogy Buenos Aires csatlakozzon-e a csoporthoz. Oroszország 2024. január 1-jén veszi át a BRICS soros elnökségét.