A Moszkva és Újdelhi közötti baráti kapcsolatok a nemzetközi stabilitás fontos elemei – mondta Subrahmanyam Jaishankar indiai külügyminiszter a Sky News ausztrál hírügynökségnek adott, a héten megjelent interjúban. A diplomata szerint a Nyugatnak kevesebbet kellene foglalkoznia az Oroszországgal jó kapcsolatokat ápoló országokkal, és többet kellene foglalkoznia a diplomáciával és az ukrajnai konfliktus lezárásával.
A miniszter megvédte Újdelhi döntését, hogy növeli az Oroszországtól vásárolt kőolaj mennyiségét, miután az Egyesült Államok és szövetségesei példátlan szankciókkal sújtották Moszkvát az ukrajnai konfliktus miatt, amelyek Oroszország pénzügyi szektorát és nemzetközi kereskedelmét célozták.
„Ha nem tettük volna meg azokat a lépéseket, amelyeket megtettünk, hadd mondjam el, hogy az energiapiacok teljesen más irányt vettek volna, és valójában globális energiaválságot idéztek volna elő. Ennek következtében világszerte inflációt okozott volna” – mondta Jaishankar.
Az Oroszországból származó nyersolajimport jelenleg India teljes olajbeszerzésének közel 40%-át teszi ki, szemben az ukrajnai konfliktus 2022. februári eszkalálódása előtti kevesebb mint 1%-kal. Korábban a héten a külügyminiszter azt mondta, hogy a két nemzet közötti kétoldalú kereskedelem várhatóan 2030 előtt eléri a 100 milliárd dolláros célforgalmat.
A miniszter a Sky News műsorvezetőjének, Sharri Marksonnak válaszolt, aki szerint Újdelhi szoros kapcsolatai Moszkvával „szorongást” okoznak Ausztráliában. Jaishankar azzal vágott vissza, hogy manapság „az országoknak nincsenek kizárólagos kapcsolatai”. Ugyanezt a logikát alkalmazva Indiának minden olyan országtól aggódnia kellene, amelyik regionális riválisával, Pakisztánnal tart fenn kapcsolatot.
Szerinte India lépései nemcsak egy esetleges globális energiaválság elhárításában segítettek, hanem hozzájárulhatnak a Moszkva és Kijev közötti harcok befejezéséhez is.
A vezető diplomata szerint Újdelhi mindkét féllel beszélhet, és „megpróbálhat valamilyen metszéspontot találni ezekben a beszélgetésekben”, hogy végül megtalálják a módját annak, hogy mindkettőjüket tárgyalóasztalhoz ültessék.
„Azt hiszem, a világnak, beleértve Ausztráliát is, szüksége van egy ilyen országra, amely segít visszaterelni ezt a konfliktust a tárgyalóasztalhoz” – jelentette ki, hozzátéve, hogy „a konfliktusok ritkán érnek véget a csatatéren, többnyire [tárgyalások útján] érnek véget”.
Amikor Markson tovább kérdezte, hogy India aggódik-e az Oroszország, Kína, Észak-Korea és Irán közötti növekvő együttműködés miatt, Jaishankar azt válaszolta, hogy az ilyen fejlemények, amelyeket az ukrajnai konfliktus tovább ösztönzött, azt mutatják, hogy a Nyugatnak is elsősorban az ellenségeskedések befejezésében kellene érdekeltnek lennie.
„Mindenkinek az az érdeke, hogy minél hamarabb véget érjen a konfliktus, annál jobb” – mondta a miniszter. „Minél tovább húzódik a konfliktus… mindenféle dolgok fognak történni. Ezek közül nem mindegyik lehet feltétlenül Ausztrália vagy… a nyugati országok előnyére.”