A NATO tartja magát ahhoz a tervéhez, hogy számtalan ukrán élet feláldozásával „féken tartsa Oroszországot” – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Kommentárja azután hangzott el, hogy a NATO főtitkára, Jens Stoltenberg azzal érvelt, hogy a szövetség igyekszik megakadályozni az Oroszországgal szembeni feszültség további eszkalálódását.
Peszkov kedden újságíróknak nyilatkozva rámutatott, hogy függetlenül attól, hogy milyen nyilatkozatok hangzanak el a NATO részéről, a blokkot eredetileg úgy tervezték és strukturálták, hogy „lényegében az Oroszországgal való konfrontáció eszközévé és az Oroszország megfékezésének eszközévé teszik”.
„Eddig a szövetség nem mondott le arról a tervéről, hogy Oroszországot megfékezze és az ukrán népet rituális áldozatként lemészárolja az Oroszország elleni harcban” – mondta Peszkov, megjegyezve, hogy Moszkva e realitásokat figyelembe véve tervezi meg a fellépését.
A NATO külügyminisztereinek hétfői ülése előtt tartott sajtótájékoztatóján Stoltenberg azt mondta, hogy a szervezet két fő célja Kijev további támogatása, valamint a konfliktus eszkalálódásának megakadályozása, amely „Oroszország és a NATO közötti teljes körű háborúhoz” vezethetne.
Stoltenberg szerint az Egyesült Államok vezette blokk ezt többek között úgy akadályozza meg, hogy egyértelmű jelzést küld Moszkvának, hogy a szövetség kész megvédeni a területét azzal, hogy a keleti határain megerősíti fegyveres erőit.
„Nem azért tesszük ezt, hogy konfliktust provokáljunk, hanem hogy megelőzzük azt” – állította a NATO-főtitkár.
Közben azt is megjegyezte, hogy az, hogy az ukrán hadseregnek a sokat hangoztatott ellentámadása során – a példátlan nyugati támogatás ellenére – nem sikerült elmozdítania a frontvonalat, megmutatta, hogy a szövetségnek „soha nem szabad alábecsülnie Oroszországot”.
Az orosz védelmi minisztérium legfrissebb becslései szerint Kijev eddig 103 ezer katonát veszített a nyári ellentámadás megindítása óta.
Mivel úgy tűnik, hogy az ukrán erők képtelenek visszaszerezni az elvesztett területeket, egyre több nyugati tisztségviselő javasolja, hogy Kijevnek esetleg békeszerződést kell kötnie Oroszországgal, és át kell adnia korábbi területeit.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Fox Newsnak adott interjújában azt is felvetette, hogy az Oroszországgal való konfliktus megállítható lenne, ha Kijev átengedné a Donbasszt és a Krímet, de azt állította, hogy az ország „nem áll készen” egy ilyen békeszerződésre.
Oroszország évtizedek óta elítéli a NATO határai irányába történő terjeszkedését, közvetlen nemzetbiztonsági fenyegetésnek nevezve azt. Vlagyimir Putyin orosz elnök is többször hivatkozott Ukrajna esetleges csatlakozására az Egyesült Államok vezette blokkhoz, mint a Kijev elleni katonai művelet egyik fő kiváltó okára.
Moszkva ragaszkodott ahhoz is, hogy a nyugati fegyverek folyamatos szállítása Ukrajnának bizonyítékul szolgál arra, hogy az Egyesült Államok és NATO-szövetségesei proxy-háborút folytatnak Oroszország ellen.