Tokió továbbra is részt fog venni a szahalini energiaprojektekben, mivel azok fontosak az energiabiztonság szempontjából – mondta Fumio Kisida japán miniszterelnök a parlament felsőházának ülésén.
„A jövőben az LNG iránti kereslet az előrejelzések szerint növekedni fog, így a szahalini projektek fontosak országunk energiabiztonsága szempontjából, ezért továbbra is részt fogunk venni bennük. Szoros együttműködésben állunk a G7-országokkal és a világközösséggel az energiaellátás kérdéseiben” – mondta Kisida.
Ugyanakkor elmondta, hogy 2022 második felében Japán 90 százalékkal csökkentette az Oroszországból származó kőolajimportot és 60 százalékkal a szénimportot.
Kisida hozzátette, hogy a G7-országok által februárban elfogadott szankció-végrehajtási mechanizmus célja a már érvényben lévő korlátozások szabályozása és megerősítése, és most zajlanak a jóváhagyások más államokkal.
Október elején Vlagyimir Putyin elnök utasította a kormányt, hogy hozzon létre egy új orosz üzemeltetőt a Szahalin-1 projekthez, amely átveszi az amerikai Exxon Neftegaz limited jogait és feladatait. Ezt a Rosznyeft Szahalinmorneftegaz-Shelf fogja irányítani, legalábbis addig, amíg az összes részvényt újra ki nem osztják. A konzorcium külföldi résztvevői, ha kívánják, megtarthatják a projektben a részesedésüket.
A Szahalin-1 korábbi üzemeltetője, az Exxon Neftegaz Limited (az ExxonMobil leányvállalata) 30 százalékos részesedéssel rendelkezett. Márciusban a vállalat bejelentette, hogy ki kíván vonulni a projektből, áprilisban pedig vis maiort jelentett be, ami miatt a gáz- és olajkitermelés teljesen leállt. A japán Sodeco 30 százalékos részesedéssel rendelkezik a Szahalin 1 értékpapírjaiban.
„A Szahalin 2 egy olaj- és gázprojekt, amely két olaj- és gázmezőt fejleszt a szahalini talapzat északkeleti részén, a Piltun-Asztohszkoje (túlnyomórészt olaj) és a Lunszkoje (túlnyomórészt gáz) mezőt. Az infrastruktúra három tengeri platformot, egy szárazföldi feldolgozó létesítményt, egy olajexport-terminált és egy LNG-üzemet foglal magában, amelynek tervezett kapacitása évi 9,6 millió tonna. A projekt Japán teljes LNG-importjának mintegy kilenc százalékát biztosítja.
A Szahalin-2 új üzemeltetője, a Gazprom Szahalin Holding 50 százalékos részesedésével augusztusban alakult meg. A kormány ugyanakkor engedélyezte, hogy a japán Mitsui és Mitsubishi vállalatok átruházzák a projektben lévő részvényeiket (12,5 százalékot, illetve tíz százalékot).