Október 20-án a kínai külügyminisztérium támogatását fejezte ki a BRICS stratégiai szövetség tagságának bővítése mellett, miután a jelentések szerint a Szaúd-Arábiai jelezte csatlakozási szándékát a csoporthoz – írja a The Cradle.
„A Kínai Népköztársaság, mint a BRICS idei elnöke, aktívan támogatja a csoportot a tagság bővítési folyamatának megkezdésében és a BRICS+ együttműködés kiterjesztésében” – mondta Wang Wenbin, a kínai külügyminisztérium szóvivője.
Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök szerint Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceg kifejezte azon szándékát, hogy a BRICS tagja legyen.
Szaúd-Arábia a világ egyik legnagyobb nyersolaj-exportőre, a globális olajtartalékok 15 százalékát birtokolja, és alapító tagja a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC).
Szeptemberben Algéria is érdeklődést mutatott a BRICS-szövetséghez való csatlakozás iránt, Tebboune elnök Vlagyimir Putyin orosz elnöknek küldött levele szerint.
Hasonlóképpen Irán is bejelentette, hogy hivatalos kérelmet nyújtott be a BRICS-csoportba való felvételre, hangsúlyozva, hogy a csoporthoz való csatlakozása hozzáadott értéket jelentene a szervezet számára, és Irán számára is előnyös lenne.
Az iráni külügyminisztérium szóvivője, Saeed Khatibzadeh elmondta, hogy a csoport „nem egy szerződés vagy nemzetközi megállapodás. Egy nagyon kreatív mechanizmuson alapul, amelynek széleskörű szempontjai vannak”.
A Kínát, Oroszországot, Indiát, Brazíliát és Dél-Afrikát tömörítő BRICS-csoport 2009-es megalakulása óta Peking olyan új gazdasági modell kidolgozására törekszik, amely véget vet az egypólusú amerikai hegemóniának, és megnyitja az utat egy új, többpólusú pénzügyi stratégia előtt.
A COVID-19 óta a világban végbement jelentős politikai és gazdasági átalakulások közepette Peking a gazdasági tömb bázisának bővítésére törekszik azáltal, hogy több országot, köztük Szaúd-Arábiát, Egyiptomot és az Egyesült Arab Emírségeket is meghívta a BRICS-csoportba.
A G7-hez képest a BRICS-országok a világ népességének 40 százalékát és a globális GDP alig több mint negyedét adják.
Kína 2017-ben javaslatot tett a BRICS+ együttműködésre. Ez a koncepció lehetőséget biztosít arra, hogy több feltörekvő piac és fejlődő ország keresse az együttműködést a BRICS-mechanizmus keretében, ami egy új partnerségi szakaszt jelent, mivel az már nem korlátozódik öt tagállamra.