Peking bírálta Petr Pavel megválasztott cseh elnököt és volt NATO-tábornokot a tajvani elnökkel, Caj Jing-wen-nel folytatott telefonbeszélgetése miatt. Mao Ning kínai külügyminisztériumi szóvivő kedden kijelentette, hogy a tárgyalás „súlyos beavatkozás Kína belügyeibe”.
„Ez Csehországnak az egy Kína elve melletti politikai elkötelezettségének durva megsértése, és rossz jelzést küld a „tajvani függetlenség” szeparatista erőinek” – mondta Mao Ning a szokásos sajtótájékoztatón. Hozzátette, hogy Prága „Kína ismételt felszólítása ellenére” hétfőn megtartotta a hívást.
„Felszólítjuk Csehországot, hogy tegyen azonnali és hatékony intézkedéseket… az incidens negatív hatásának visszafordítására és az egy Kína elvének hiteles betartására” – mondta a szóvivő.
Peking saját területének tekinti Tajvant, amelyet az 1940-es évek vége óta külön kormány irányít, és határozottan ellenzi a tajpeji hatóságok elismerésének minden formáját. Az országok többsége, köztük Csehország sem tart fenn hivatalos diplomáciai kapcsolatot a szigettel.
A hadsereg nyugalmazott tábornoka, Pavel szombaton nyerte meg a választásokat, legyőzve Andrej Babis korábbi miniszterelnököt. Pavel 2015 és 2018 között a NATO Katonai Bizottságának elnöke volt, amely testület részt vesz az Egyesült Államok vezette blokk stratégiai tervezésében.
Pavel hétfőn a Twitteren azt írta, hogy ő és Caj „megállapodtak a partnerségünk megerősítéséről”. Azt is elmondta, hogy reméli, a jövőben személyesen is találkozhat a tajvani vezetővel.
Jeff Liu tajvani külügyminisztériumi szóvivő közleményben közölte, hogy a szigetország kormánya „mindent megtesz” a Prágával való kétoldalú kapcsolatok elmélyítése érdekében.
Tavaly Peking tiltakozott Nancy Pelosi volt amerikai képviselőházi elnök szigetországi látogatása ellen. Ő volt a legmagasabb rangú amerikai tisztségviselő, aki az 1990-es évek óta a szigetre látogatott. Peking az incidensre válaszul nagyszabású hadgyakorlatokat tartott Tajvan környékén.
A Pavel-Caj hívásra a Kína és a NATO közötti fokozott feszültségek közepette került sor. A szövetség azzal vádolta Pekinget, hogy nyomást gyakorol szomszédaira a térségben és „fenyegeti” Tajvant. Peking eközben elutasította Kína fenyegetésként való ábrázolását, és felszólította az Egyesült Államokat, hogy hagyjon fel a „hidegháborús mentalitással”.