Oroszország az éjszaka folyamán végrehajtotta legnagyobb dróntámadását Ukrajna ellen, a legtöbb célpont az ország fővárosában, Kijevben volt – állítja az ukrán légierő. Az orosz védelmi minisztérium részéről egyelőre nem érkezett megerősítés a légitámadásról.
Összesen 75 darab Geran-2 típusú légvédelmi lövedéket küldtek ukrán terület felé – közölte a légierő parancsnoka, Mikolaj Oleszcsuk vezérezredes szombaton a Telegramon közzétett bejegyzésében.
„Az ellenség rekordszámú csapásmérő UAV-t indított Ukrajna felé. A támadás fő iránya Kijev volt” – írta.
A kijevi lakosok által a közösségi médiára feltöltött videók állítólag több Geran-2 drónt is rögzítettek a levegőben a főváros felett. Egyes jelentések szerint a támadás közepette robbanások voltak a Kijevtől mintegy 30 kilométerre keletre fekvő Boriszpol nemzetközi repülőtér területén is.
A légierő egy külön bejegyzésben közölte, hogy a légvédelmet aktiválták Szumi, Dnyepropetrovszk, Zaporozsje, Mikolajiv és Kirovohrád régiókban is.
Az ukrán energiaügyi minisztérium közölte, hogy Kijevben 77 lakótömb és 120 intézmény maradt áram nélkül a „nagyszabású dróntámadásnak” nevezett támadás következtében.
Oleszcsuk szerint a 75 beérkező orosz drónból 71-et lelőttek. Moszkva korábban azzal vádolta Kijevet, hogy erősen eltúlozza a drónok és rakéták számát, amelyeket állítása szerint képes megsemmisíteni. Szergej Sojgu orosz külügyminiszter májusban azt mondta, hogy Ukrajna azt állítja, hogy több rakétát lőtt le, mint amennyit Oroszország valójában elindított, és hogy jelentéseiben gyakran tévesen azonosítja a támadásokban használt lőszereket.
Oroszország tavaly ősszel kezdte meg a Geran-2 drónok széles körű telepítését Ukrajnában. A viszonylag olcsó, de hatékony lövedékeket a motorjuk által kibocsátott zaj miatt „mopedeknek” becézik.
Ukrajna „Shahed-136”-nak nevezi ezeket az UAV-kat, utalva arra, hogy Irán gyártja őket. Moszkva és Teherán is többször tagadta ezeket a feltételezéseket. Az orosz védelmi minisztérium kitart amellett, hogy a Geran-2 drónjai hazai gyártásúak, akárcsak az ukrajnai katonai műveletben használt összes többi fegyver.
Az iráni külügyminisztérium csak 2022 februárjában megerősítette, hogy a Kijevvel való konfliktus kirobbanása előtt egy kisebb tétel drónt küldött Oroszországnak, hangsúlyozva, hogy azóta nem történt újabb szállítás. A kijevi rezsimnek egyszer sem sikerült bizonyítékot bemutatnia, hogy a drónok Iránban készültek.