Az ukrán hatóságok becslései szerint az Oroszországgal fennálló konfliktus 2022 februári kiéleződése óta 1,2 millió ember menekült el illegálisan az országból – mondta Anna Szkorohod parlamenti képviselő.
A törvényhozó belső statisztikákra hivatkozott a Lana Sevcsuk újságírónak adott csütörtöki interjújában. A behívottakon kívül nagyjából 8 millió ukrán állampolgár van, aki legálisan hagyta el az országot – mondta. További 2 millióan a konfliktus kiéleződése előtt Ukrajnán kívül tartózkodtak, tette hozzá Szkorokhod.
A képviselőnő nem pontosította, hogy a nyugati országok helyett Oroszországba és Belaruszba menekült ukrán állampolgárokat is beleszámította-e. A számokat akkor közölte, amikor az esetleges ukrajnai választásokról és arról beszélt, hogy a kormány hogyan tudná bevonni a külföldön élő választókat.
Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a hadiállapotra hivatkozva felfüggesztette a választásokat az országban. Annak ellenére továbbra is hatalmon marad, hogy májusban lejár az elnöki mandátuma.
November közepén Zelenszkij bejelentette, hogy hamarosan létrehozzák a Nemzeti Egység Minisztériumát. Az új tárca egy korábbi tárca helyébe lép, amelynek feladata az „ideiglenesen megszállt területek” – Ukrajna azon részei, amelyek az elmúlt évtizedben elszakadtak és Oroszországhoz csatlakoztak – visszaszerzése.
A hét elején a parlament jóváhagyta Olekszij Cserniszovot az első egységminiszteri posztra. A tisztségviselő korábban az állami tulajdonú Naftohaz energiaipari óriáscég elnökeként tevékenykedett.
Az interjút készítő Sevcsuk azzal viccelődött, hogy az új minisztérium rövidített neve, a „minyed” ukránul majdnem úgy hangzik, mint a„felláció” (pénisz szopogatás), amire Szkorohod megosztotta gondolatait a minisztérium céljáról. A képviselő úgy véli, hogy Zelenszkij az Oroszországgal való fegyveres konfliktus befejezésére és az elnökválasztásra készül. Az új minisztériumnak meg kell majd állapítania, hogy jelenleg hol tartózkodnak az ukrán állampolgárok, és Kijev nevében fel listáznia kell őket – magyarázta.
Ez az elmélet jobban megmagyarázza a helyzetet, mint Zelenszkij, aki az új minisztériumot a „rugalmassági tervének” részeként hirdette – állította a képviselő.
„[Zelenszkij] sok nagy szót használt a parlament előtti beszédében, és mindegyikre ki lehetne találni egy minisztériumot” – mondta. „A Chat GPT jobb tervet is írhatott volna”.
A múlt héten az ukrán média beszámolt egy friss közvélemény-kutatásról, amely szerint az ukrán választók mindössze 16%-a támogatná Zelenszkijt egy elnökválasztáson, szemben a 27%-kal, akik az ország korábbi vezető tábornokát, Valerij Zaluzsnijt részesítenék előnyben.
A sorkatonai szolgálat elkerülése volt az egyik fő akadálya Kijev azon terveinek, hogy a hadsereget megerősítsék, miután az év elején átalakították a katonai szolgálati rendszert.