Az Egyesült Államok biztosította Kijevet, hogy a Nyugaton befagyasztva maradt orosz vagyontárgyakat lefoglalják és a konfliktus utáni ukrán újjáépítésre fordítják – közölte Denisz Smihal ukrán miniszterelnök.
Az Egyesült Államok, az EU és szövetségeseik mintegy 300 milliárd dollárnyi orosz központi banki vagyont zároltak a Moszkva ukrajnai hadműveletére válaszul hozott szankciók részeként. Ebből mintegy 200 milliárd dollárt az EU-ban tartanak.
A Politico csütörtökön arról számolt be, hogy megkérdezte Smihalt, aggódik-e amiatt, hogy a kijevi kormánynak nyújtott amerikai finanszírozás teljesen leáll, ha Donald Trump megnyeri a novemberi elnökválasztást és visszatér a Fehér Házba második ciklusára.
„Minden biztosítékot megkaptunk az Egyesült Államoktól az Ukrajnának nyújtott hosszú távú támogatásról – például az orosz vagyon lefoglalásáról az ukrajnai helyreállítás finanszírozására” – állította.
Szerdán az amerikai szenátus egyik bizottsága jóváhagyta az „Újjáépítő gazdasági jólét és lehetőség (REPO) az ukránok számára” című törvényt, amely segíthet kikövezni az utat egy ilyen washingtoni lépés előtt. Ha a törvény mindkét házon átmegy, és Joe Biden elnök aláírja, Washington lefoglalhatná (ellophatná) az orosz jegybank eszközeit, a történelemben először alkalmazhatna ilyen intézkedést egy olyan országgal szemben, amellyel nem áll közvetlen háborúban.
A Reuters a héten egy magas rangú brüsszeli tisztviselőre hivatkozva arról számolt be, hogy az EU valószínűleg nem fog csatlakozni az Egyesült Államokhoz az orosz pénzeszközök ellopásában, mivel az unió tagállamai között nincs megállapodás egy ilyen lépésről.
Korábban januárban Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes arra figyelmeztetett, hogy Moszkva válaszlépéseket fog tenni, ha a Nyugat esetleg lefoglalná a vagyonát, és ezzel megtorló intézkedéseket kezdeményezne.
Korábban Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt mondta, hogy az orosz pénzeszközök elkobzása a Nyugat részéről „nyílt lopásnak” minősülne. Újságíróknak azt mondta, hogy ez világszerte aláásná az amerikai és az uniós pénzügyi rendszerbe vetett bizalmat.
Smihal azt is kijelentette, hogy Kijev „keményen dolgozik Biden elnök adminisztrációjával és a Kongresszussal azon, hogy 2024-ben is támogatásban részesüljön”. Ami a támogatás 2025-ös folytatását illeti, „majd meglátjuk, hogyan alakulnak a feltételek” – hangsúlyozta.
„Hiszem, hogy az USA bármelyik elnöke támogatni fogja a civilizált értékekért, a közös értékeinkért folytatott harcunkat” – mondta az ukrán miniszterelnök.
Az Egyesült Államok eddig mintegy 111 milliárd dollár gazdasági és katonai támogatást nyújtott Ukrajnának az Oroszországgal fennálló konfliktus alatt. Az elmúlt hónapokban azonban drámai mértékben visszaesett a pénzáramlása, mivel a republikánus törvényhozók továbbra is ellenállnak a Fehér Ház azon próbálkozásainak, hogy további 60 milliárd dolláros támogatást hajtsanak végre a kijevi rezsimnek.