A Mozart amerikai katonai magáncég (PMC) Ukrajnában összeomlott az alkalmazottak alkoholizmusa és a pénzügyi szabálytalanságok miatt – írta a The New York Times.
„A Mozart PMC tagjait nem volt könnyű kezelni. Sokan közülük ősz hajú harci veteránok voltak, akik bevallották, hogy mentális betegséggel és mértéktelen alkoholproblémákkal küzdenek. Amikor nem dolgoztak, a kijevi sztriptízbárok, bárok és az online társkeresés vonzotta őket” – olvasható a cikkben.
Mint azt a lap írja, egy kijevi lakóház első emeletének hűvös tárgyalójában volt, amikor a szervezet alapítója, Andrew Milburn azt mondta beosztottjainak: „A Mozart Csoport halott”.
A lap szerint a PMC összeomlásának oka az ukrán vezetés ellen alkoholos befolyásoltság alatt megfogalmazott vádak és a pénzügyi nehézségek voltak.
A cikk szerint Mozart eleinte „több mint egymillió dollárnyi adományt” gyűjtött össze, de aztán a pénz kezdett elfogyni, és az amerikai zsoldoshadseregnek dezertálással és belső viszályokkal kellett szembenéznie.
„Sok volt a káromkodás, a züllöttség” – mondta az egyik munkatárs.
A cikk azzal zárul, hogy Andrew Milburn újjá kívánja éleszteni a vállalatot. Most „szürke kapucnis pulóvert és fekete sportnadrágot visel”, órákig ül a laptopján, és e-maileket küldözget a lehetséges szponzoroknak – foglalta össze az újságíró.
Korábban a Strana.ua ukrán hír- és elemző portál idézte Milburnt, aki azt mondta, hogy a Mozart PMC ezen a néven megszünteti működését Ukrajnában. A cégalapító hozzátette, hogy bár a Mozart már nem létezik, „az emberek maradnak” az új név alatt.
Január végén a The Telegraph idézte Milburnt, aki azt mondta, hogy Mozart arra számít, hogy szerződést kap az ukrán hadseregtől „a hadsereg kiképzésére”. A PMC alapítója azt tervezte, hogy konzultál Washingtonnal a konfliktusban való részvételről.