A Kuril-szigetcsoport Oroszország és Japán között vitatott négy déli szigetéhez közeli két apró sziklaszigetre tűzte ki a minap az orosz zászlót egy csendes-óceáni expedíció. A Rosszija 24 hírtelevízió beszámolója szerint az Orosz Földrajzi Társaság expedíciójának tagjai kötöttek ki a Sikotan szigettől alig kétszáz méterre lévő két sziklára, és kitűzték az Orosz Föderáció és Szahalin megye zászlaját. A Csendes-óceánból körülbelül harminc méterre kiemelkedő, 100 négyzetméternyi, eddig névtelen sziklák nevet is kaptak: egyiket a nemrég elhunyt Szergej Kapicáról, a tudományos ismeretterjesztés orosz atyjának tartott tudósról nevezték el. A másik Alekszej Gnyecsko vezérőrnagyról, a második világháborúban a Kuril-szigeteknél harcoló deszantosok parancsnokáról kapta a nevét. Az Orosz Földrajzi Társaság tagjait a hajón politikusok és újságírók hada, összesen 140 ember kísérte el. A Rosszija 24 hírtelevízió felvételei szerint az expedíció részvevői csak üggyel-bajjal tudtak partra szállni. A sziklaszigetek a Japánnal a második világháború óta meglévő területi vitát képező négy sziget közvetlen közelében találhatóak, és ezentúl névvel fognak szerepelni Oroszország térképein. A következő expedíciót októberben indítják útra, hogy feltérképezze a térség más apró szigetecskéit és sziklaszirtjeit is, nevet adjon nekik, és kitűzze az orosz zászlót.
A jelképes esemény nem sokkal követte Moszkva és Tokió megállapodását arról, hogy novemberben külügyminiszter-helyettesi szinten folytatják a tárgyalásokat a vitatott hovatartozású területekről. Erről Vlagyimir Putyin orosz államfő Noda Josihiko japán miniszterelnökkel állapodott meg szombaton az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés vlagyivosztoki csúcstalálkozóján.
Az utóbbi időszakban Tokió intenzív erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy felújítsa a tárgyalásokat Moszkvával a területi vitákról és a két ország közötti békeszerződés aláírásáról, ami a második világháború lezárása óta mind a mai napig nem történt meg.
A Kuril-szigetcsoport négy déli tagjára: Kunasirra, Iturupra, Sikotanra és a Habomaira Japán – mint „északi területeire” – az orosz cári birodalommal 1855-ben kötött simodai szerződés alapján formál igényt. Moszkva viszont azt állítja, hogy a szigetek Japán második világháborús veresége nyomán a Szovjetunióhoz kerültek.