Isiba Sigeru japán miniszterelnök kormánykoalíciója elvesztette a felsőházban a többséget, így mindkét parlamentben kisebbségbe került. 1994 óta ez az első alkalom, hogy Japán kormánypártjai elvesztették a többséget mindkét házban.
Isiba Liberális Demokrata Pártja és kisebb koalíciós partnere, a Komeito 19 mandátumot vesztett a vasárnapi választásokon, így nem érte el a 248 tagú felsőházban szükséges többséget. 122 mandátummal hárommal maradtak el a többségtől.
A kormánypárt már korábban súlyos vereséget szenvedett el, amikor Isiba pártja korrupciós botrány miatt előrehozott választásokat hirdetett a képviselőházban, és elvesztette az alsóházban meglévő többségét.
A fő ellenzéki párt, a Japán Alkotmányos Demokrata Párt megtartotta 22 képviselői helyét. A legnagyobb ellenzéki nyertes a jobboldali konzervatív Néppárt (DPP) és az ultrakonszervatív populista Sanseito szerezte, amelyek egyaránt 13 képviselői helyet nyertek.
A DPP népszerűségét az adók korlátozására irányuló felhívásokkal növelte, amelyek célja a Japánban növekvő infláció hatásainak enyhítése, míg a Sanseito a bevándorlás korlátozását célzó „Japán az első” kezdeményezés mellett lobbizott. A pártok most 17, illetve 14 mandátummal rendelkeznek.
Pártja lemondásra szólította fel, Isiba azonban megígérte, hogy marad hivatalában és együttműködik az ellenzékkel, és a helyzetet „nemzeti válságnak” nevezte. Hétfői sajtótájékoztatón ígéretet tett arra, hogy az emelkedő árak ellensúlyozására előmozdítja a béremeléseket, és közvetlenül tárgyalásokba kezd Donald Trump amerikai elnökkel egy kereskedelmi megállapodásról.
A vereség Japán számára nehéz időszakban jött, amikor az ország az inflációval és Trump augusztus 1-jén életbe lépő, japán árukra kivetett 25%-os vámokkal küzd.
Washington állítólag nyomást gyakorol Tokióra, hogy álljon ki Kína ellen egy esetleges tajvani konfliktusban.
Moszkva destabilizálóként ítélte el az Egyesült Államok által vezetett, Japán és Dél-Korea részvételével zajló katonai gyakorlatokat a régióban.