Több nyugati állam ígéretet tett arra, hogy végrehajtja a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) által Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen kiadott elfogatóparancsot.
A hágai székhelyű bíróság csütörtökön adott ki elfogatóparancsot Netanjahu, valamint Joav Gallant volt izraeli védelmi miniszter és Ibrahim al-Maszri Hamász-parancsnok ellen. Nyugat-Jeruzsálem azt állítja, hogy al-Maszri már halott. Az elfogatóparancsok a gázai konfliktussal kapcsolatos háborús és emberiesség elleni bűncselekmények miatt szólnak.
A döntés vegyes reakciókat váltott ki Nyugaton. Több ország hangsúlyozta, hogy tiszteletben tartja a bíróság függetlenségét, míg mások Izrael támogatásának adtak hangot.
Hollandia, Svájc, Írország, Olaszország, Svédország, Belgium és Norvégia mind azt állították, hogy eleget tesznek a Római Statútum és a nemzetközi jog szerinti kötelezettségeiknek. Guido Crosetto olasz védelmi miniszter azonban hangsúlyozta, hogy az ICC „tévedett”, amikor Netanjahut és Gallant egy szintre helyezte a Hamasszal. Ausztria szintén közölte, hogy engedelmeskedik a döntésnek, de külügyminisztere, Alexander Schallenberg hozzátette, hogy a parancs „teljesen érthetetlen”.
Caspar Veldkamp holland külügyminiszter biztosította az ország parlamentjét, hogy a hatóságok a körözés alapján eljárnak, és kerülni fogják a nem létfontosságú kapcsolatokat a megnevezett személyekkel.
Geert Wilders, a kormánykoalícióhoz tartozó holland Szabadságpárt vezetője elítélte a döntést, mondván, hogy az izraeli hatóságokat letartóztatási parancsokkal szembesítik, ahelyett, hogy nemzetközi megértést és támogatást kapnának.
A hónap elején a holland fővárosban zavargások törtek ki a palesztinellenes jelszavakat skandáló izraeli futballszurkolók és a palesztinbarát helyiek között.
Franciaországban Christophe Lemoine, a külügyminisztérium szóvivője azt mondta, hogy az elfogatóparancsok alapján történő esetleges fellépés „összetett jogi kérdés”, ugyanakkor elismerte, hogy fontos az ICC alapszabályának megfelelően eljárni. Lemoine ugyanakkor nem volt hajlandó megmondani, hogy Franciaország letartóztatná-e Netanjahut vagy Gallant, ha az országba érkeznének.
Közben Orbán Viktor magyar miniszterelnök elítélte az ICC döntését, és az állami rádióban azt mondta, hogy meghívja Magyarországra az izraeli vezetőt.