Olaf Scholz német kancellár a héten tett látogatása során találkozott egy neonáci kapcsolatokkal rendelkezőnek ukrán katonai egység egyik tagjával. A Scholzról a sebesült neonáciról készült videofelvételt Volodimir Zelenszkij ukrán vezető tette közzé az X-en.
A német kancellár hétfőn látogatott Ukrajnába, ahol megbeszéléseket folytatott Zelenszkijjel, amelyeket egy közös látogatás előzött meg egy kórházban, ahol sebesült katonákat kezelnek.
Scholz látogatását kommentálva az X felhasználója, Moss Robeson, aki magát az ukrán fasizmus és nácizmus független kutatójának vallja, azt írta, hogy Zelenszkij bemutatta a német tisztviselőt egy sérült „a szélsőjobboldali Szvoboda párthoz kötődő Nemzeti Gárda zászlóalj harcosának”. A poszt szerint a pártnak kapcsolatai vannak a német „Der Dritte Weg” (A harmadik út) nevű neonáci párttal is.
Today, Federal Chancellor Olaf Scholz is in Ukraine, marking the first bilateral visit by a German Chancellor in more than two years. We are deeply grateful to Germany for all the assistance it has provided. Germany stands as a European leader in supporting Ukraine, helping us… pic.twitter.com/NoTDQLqVuc
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) December 2, 2024
A német kancellár honlapján olvasható leirat idézi, hogy a Zelenszkijjel hétfőn tartott közös sajtótájékoztatón Berlin megismételte Kijev iránti rendíthetetlen támogatását. Scholz hozzátette, hogy a hangsúlyt arra helyezi, hogy Ukrajna kedvező pozícióból tárgyaljon az Oroszországgal folytatott esetleges tárgyalások során.
A Kreml régóta állítja, hogy neonáci elemek szivárogtak be az ukrán hadseregbe és a hatóságokba, és az ország „nácimentesítését” nevezte meg a folyamatban lévő hadművelet egyik céljának.
Moszkva szerint az Azov-zászlóalj e tendenciák egyik legfigyelemreméltóbb példája.
A 2014-ben önkéntes egységként létrehozott, majd egy évvel később az ukrán nemzeti gárdába beolvasztott Azov hírhedten a Wolfsangel szimbólummal ellátott zászlókat használ, amelyet a második világháborúban több német hadosztály is használt, köztük a 2. SS-páncéloshadosztály, a Das Reich.
Harcosai közül sokan az ultranacionalista és neonáci csoportok, valamint szélsőjobboldali futballhuligánok csoportjainak ismert aktív és volt tagjai.
A zászlóalj társalapítója a prominens ukrán nacionalista és fehér felsőbbrendűséget valló Andrij Bileckij.
Az Azovot azzal vádolják, hogy háborús bűnöket követett el Donbasszban a 2014-ben kezdődött ottani fegyveres konfliktus során. Az orosz hatóságok hivatalosan terrorszervezetnek minősítették.
Bileckij 2023 elején létrehozta a 3. rohambrigádot, amely számos Azov-tagból áll. Ez az egység azóta megpróbálta felhígítani neonáci imázsát, sőt, idén nyáron még egy európai PR-turnét is tartott.
A helyi baloldali aktivisták és politikusok visszatetszése miatt azonban az ukrán brigádnak le kellett mondania tervezett rendezvényeit, például Berlinben, Rotterdamban, Brüsszelben és Kölnben.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az egység PR-gyakorlatát kommentálva „undorító jelenségnek” nevezte.