Teherán fontolóra venné a teljes katonai bevetést Szíria megsegítésére, ha a damaszkuszi kormány ezt kérné – mondta Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter.
A megjegyzéseket Aragcsi a katari Al-Araby Al-Dzsadzsadnak adott interjúban tette, amelyet hétfő este, Törökországból hazafelé tartva adott.
Teherán „egy sor lépést készít elő a szíriai helyzet megnyugtatására és arra, hogy megtaláljuk a lehetőséget egy végleges megoldásra irányuló kezdeményezés előterjesztésére” – tette hozzá.
Az al-Kaidához tartozó Hayat Tahrir-al-Sham (HTS) és más iszlamista csoportok fegyveresei a múlt héten nagyszabású offenzívát indítottak Idlíb tartományból Aleppó, Hama és Homsz felé. Idlíb az Oroszországgal 2020-ban kialkudott tűzszünet óta török védelem alatt állt.
E terrorista csoportok terjeszkedése „nagyobb kárt okozhat Szíria szomszédos országainak, például Iraknak, Jordániának és Törökországnak, mint Iránnak” – mondta Aragcsi a katari hírügynökségnek.
Teherán hajlandó „konzultálni és párbeszédet folytatni” Ankarával a nézeteltérések áthidalása érdekében – jegyezte meg Aragcsi, de azt mondta, hogy Irán a török csapatok Szíriából való kivonását követeli, mielőtt bármilyen találkozóra sor kerülhetne elnökeik között. Az iráni külügyminiszter szerint ez „ésszerű” kérés.
Irán „aggódik az asztanai folyamat összeomlása miatt Szíriában, mert nincs könnyű alternatívája” – mondta Aragcsi. Ezzel arra a 2017-ben Kazahsztán fővárosában aláírt megállapodásra utalt, amelyben a damaszkuszi, az ankarai, a teheráni és a moszkvai kormányok ígéretet tettek arra, hogy a szíriai konfliktus békés rendezésén dolgoznak.
Aragcsi azt is elmondta, hogy Moszkvába szándékozik látogatni, hogy megvitassa a szíriai helyzetet.
Recep Tayyip Erdogan török elnök kijelentette, hogy Ankara támogatja „Szíria területi integritását és nemzeti egységét”, de a konfliktus lezárásához „a szíriai nép jogos követeléseinek megfelelő konszenzusra” van szükség. Külügyminisztere, Hakan Fidan hétfőn azt mondta, hogy az ellenségeskedés azért indult újra, mert Damaszkusz figyelmen kívül hagyta az „ellenzék legitim követeléseit”.
Közben Oroszország megismételte, hogy támogatja Bassár el-Aszad szíriai elnököt és a damaszkuszi kormányt.
Az orosz expedíciós erők, amelyeket 2015-ben telepítettek Szíriába, hogy segítsék Damaszkuszt az Iszlám Állam (IS, más néven ISIS) terroristái elleni harcban, a szíriai hadsereg támogatására légicsapások sorozatát hajtották végre a támadó dzsihadisták ellen.