Oroszország, Kína és Irán kedden tárgyalásokat tart Teherán nukleáris programjáról – jelentette be Esmaeil Baghaei, az iráni külügyminisztérium szóvivője. Megjegyezte, hogy a héten később külön tárgyalásokra kerül sor az európai országokkal.
A szóvivő hétfőn újságíróknak nyilatkozva elmondta, hogy a háromoldalú tárgyalásokon az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország fenyegetése is terítékre kerül, miszerint Irán nukleáris programja miatt újra bevezetik az ENSZ szankcióit. Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter különösen arra figyelmeztetett, hogy ha nem történik érdemi előrelépés Irán nukleáris tevékenységének korlátozásában, akkor jövő hónapban újra bevezethetik a szankciókat.
Baghaei megjegyezte, hogy Oroszország és Kína továbbra is tagjai a 2015-ös nukleáris megállapodásnak, és jelentős befolyással rendelkeznek az ENSZ Biztonsági Tanácsában. Hozzátette, hogy Irán „jó konzultációkat” folytatott a két országgal a szankciók esetleges visszaállításáról. „Jogi és logikai szempontból nincs ok a [nukleáris megállapodás] alapján feloldott szankciók visszaállítására” – hangsúlyozta.
A szóvivő megerősítette, hogy Irán pénteken Isztambulban külön találkozót tart a brit, francia és német külügyminiszter-helyettesekkel, hozzátéve, hogy Teheránnak jelenleg „nincs terve tárgyalni az Egyesült Államokkal”.
Az egyik legfőbb akadályt Irán döntése jelentette, hogy felfüggeszti az együttműködést a Teherán nukleáris programját felügyelő Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel (NAÜ). Teherán azzal vádolta a NAÜ-t, hogy elfogult jelentést tett közzé, amelyet Izrael állítólag ürügyként használt fel a 12 napos háború megindítására Irán ellen.
Az izraeli támadásra azután került sor, hogy az iráni-amerikai nukleáris tárgyalások holtpontra jutottak, mert Washington azt követelte, hogy Teherán teljesen hagyjon fel az urán dúsításával. Míg az Egyesült Államok azzal érvel, hogy Irán ezt a kapacitást atomfegyver gyártására használhatná fel, Irán elutasította minden ilyen vádat, és ragaszkodik ahhoz, hogy a dúsításra polgári energiaiparának ellátásához van szüksége.
Oroszország és Kína egyaránt fenntartja, hogy az iráni nukleáris válságot csak politikai és diplomáciai eszközökkel lehet megoldani.