Az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) pénteken gratulált orosz partnerének, a Roszkoszmosznak az első holdi küldetés sikeres indításához 47 év után. India a múlt hónapban indította el saját Hold-kutató küldetését, a Chandrayaan-3-at.
Az állami indiai űrszervezet a közösségi médiában gratulált a Roszkozmosznak, és a Luna-25 szonda indítását „űrutazásaink újabb találkozási pontjaként” üdvözölte.
Congratulations, Roscosmos on the successful launch of Luna-25 💐
Wonderful to have another meeting point in our space journeys
Wishes for
🇮🇳Chandrayaan-3 &
🇷🇺Luna-25
missions to achieve their goals.— ISRO (@isro) August 11, 2023
A szonda, Oroszország első holdi küldetése közel 50 év óta, moszkvai idő szerint pénteken hajnali 2 óra 11 perckor emelkedett a magasba az orosz Távol-Keleten található Vosztocsnij kozmodromról. A Szovjetunió 1958 szeptembere és 1976 augusztusa között 24 hivatalos „Luna” küldetést hajtott végre.
Az orosz űreszköz várhatóan augusztus 21-én landol a Holdon, néhány nappal megelőzve az indiai Chandrayaan-3-at. Korábban a Roszkozmosz augusztus 23-ára becsülte a leszállás időpontját, ami egybeesik a július 14-én indított indiai űrszondával.
A hagyományos szövetségesek baráti versengést folytatnak a Hold felfedezéséért, a Luna-25 és a Chandrayaan-3 egyaránt a Hold déli pólusát célozza meg. Oroszország célja, hogy az első országként puha landolást érjen el a Hold déli pólusán, amelyről azt feltételezik, hogy értékes vízjég-tartalékokat tartalmaz. A nagyjából egy kisautó méretű Luna-25 feladata lesz „a talaj mintavétele és elemzése”, valamint „hosszú távú tudományos kutatások végzése” – közölte a Roszkozmosz.
Az indiai misszió, amely augusztus 5-én holdkörüli pályára állt, és ezzel fontos mérföldkövet ért el, az ISRO szerint „a biztonságos leszállás és a holdfelszínen való barangolás teljes körű képességének” demonstrálását célozza. A Chandrayaan-3 a tervek szerint két héten át végez kísérleteket a Hold déli pólusánál, ahol a NASA vízjég nyomait észlelte a régió árnyékos krátereiben.
A két küldetés megnyitotta az űrversenyt az Egyesült Államokkal és Kínával, amelyek fejlett holdkutatási programokat mutattak be, amelyek a Hold hasonló pontját célozzák meg, bár a korábbi gyakorlatok az egyenlítői zónára irányultak.
Oroszország 47 év után először indított szondát a Holdra (videó)