Washington olyan feltételeket teremtett, amelyek arra kényszerítik az országokat világszerte, hogy az amerikai dollár alternatívái után kutassanak – mondta a Nemzetközi Valutaalap (IMF) orosz képviselője hétfőn a RIA Novosztyinak.
Alekszej Mozsin szerint egyre több állam fokozza az alternatív valuták használatát a határokon átnyúló tranzakciókban, különösen a kínai jüanét.
“Azt látjuk, hogy az irániak, a brazilok és a szaúdiak már átállnak a jüanban való kereskedésre, nemcsak Kínával, hanem harmadik országokkal is” – jegyezte meg Mozsin.
A zöldhasú hosszú ideje tartó dominanciáját a világgazdaságban a verseny hiányával hozta összefüggésbe, mivel világszerte a dollár teszi ki a legtöbb nemzetközi elszámolást és betétet.
Mozsin szerint azonban az amerikai tisztviselők már most megkongatják a vészharangot a zöldhasú sorsával kapcsolatban, ami az amerikai valuta elhagyásának nevezett jelenségnek köszönhető.
“Világos, hogy ez nem egyszerre fog megtörténni, de a folyamat már elkezdődött” – mondta.
Az Egyesült Államok a dollárt “nemzeti érdekek, és egy ország gazdasági és pénzügyi kötelezettségei” céljából használja, ezért “helytelen”, hogy máshol ilyen széles körben használják – zárta Mozsin.
Oroszország tavaly aktívan elkezdte a dollárt és az eurót más valutákkal helyettesíteni a külföldi elszámolásokban, és drasztikusan csökkentette a nyugati valutákat érintő bankszámlák és a vállalatok és pénzintézetek közötti tranzakciók számát.
A dollár és az euró részesedése Oroszország nemzetközi elszámolásaiban a 2022 eleji 90%-ról tavaly év végére kevesebb mint 50%-ra csökkent – ez a tendencia Vlagyimir Iljicsev orosz gazdaságfejlesztési miniszterhelyettes szerint folytatódni fog.