Az amerikai dollár és az euró részesedése az oroszországi határokon átnyúló elszámolásokban az év eleje óta több mint egyharmadával, 79%-ról 50%-ra csökkent – jelentette be a héten az ország központi bankja.
Bár az export- és importforgalom nagy része továbbra is dollárban és euróban történik, ezeket a kifizetéseket szankciók nehezítik, mivel számos orosz bankot kizártak a nyugati pénzügyi üzenetküldő rendszerből, a SWIFT-ből, és így bizonyos tranzakciókat nem tudnak végrehajtani.
A kínai jüan használata az orosz vállalkozások körében az elmúlt kilenc hónapban drámaian megnőtt, mivel Moszkva igyekszik csökkenteni a nyugati valutáktól való függőségét. Az alternatív valutákban történő fizetések lebonyolításához azonban új infrastruktúrát kell létrehozni a devizaműveletekhez – közölte a szabályozó hatóság.
A központi bank szerint a jüan részesedése az orosz devizakereskedelemben a márciusi 3%-ról novemberre 33%-ra emelkedett. A jegy bank kifejtette, hogy a piaci szereplők „nemcsak jüant vásároltak rubelért, hanem a pénzeszközök egy részét dollárból és euróból” kínai valutában is utalták át.
A két ország állítólag felgyorsította erőfeszítéseit, hogy eltávolodjanak az amerikai dollártól és az eurótól, és a hazai valutával történő elszámolások felé mozduljanak el.
A más, úgynevezett „baráti” nemzetek valutáival folytatott kereskedelem havi volumene a márciusi 6,5 milliárd rubelről (100 millió dollár) több mint hatszorosára, szeptemberre 39,4 milliárd rubelre (640 millió dollár) nőtt.