Az európai országok destabilizálták a globális LNG-piacot és csökkentették a globális energiabiztonságot – közölte kedden a Gazprom orosz gázipari holding.
„A globális LNG-ipar drámai változásokat élt át az európai kereslet növekedése miatt, ami a piac destabilizációjához és a gázárak emelkedéséhez vezetett. A 2022-es évben hosszú időn keresztül először volt megfigyelhető jelentős európai növekedés az ázsiai árakhoz képest. Egyes szállítók ilyen körülmények között megszegték a hosszú távú szerződésekből eredő kötelezettségeiket, és az LNG-szállítókat Európába irányították át, ezzel válsághelyzeteket idézve elő az ázsiai-csendes-óceáni térség egyes országaiban” – közölte a Gazprom.
Világszerte a rekordmagas gázárak nem eredményezték az új LNG-létesítményekre vonatkozó végleges beruházási döntések növekedését – közölte a gázholding.
„A 2022-ben végleges beruházási döntést hozó LNG-projektek volumene megfelel az elmúlt évtized éves átlagának” – jegyezte meg a Gazprom. Az Egyesült Államoknak nem sikerült azonnal növelnie a palagázkitermelést az idei kedvező környezetben sem – tette hozzá a vállalat.
„Mint korábban, most is az USA adja a palagáztermelés döntő részét. A többi ország – Kína, Argentína és Kanada – termelési részesedése globális szinten jelentéktelen. A 2022-es év megmutatta, hogy az USA még a kedvező piaci helyzet mellett sem tudta azonnal felfuttatni a palagázkitermelést. Ráadásul az elmúlt öt évben egyetlen jelentős volumenű palagázkitermelési mezőt sem helyeztek üzembe az országban. Hosszú távon a világ más országaiban sem várható a palagáztermelés jelentős növekedése, és a kitermelt mennyiségek nem képesek befolyásolni a globális gázpiacot” – tette hozzá az orosz vállalat.
A Gazprom szerint a vevők, elsősorban az európaiak vonakodása a hosszú távú szerződések megkötésétől tovább korlátozza az új LNG-projektek megvalósítását.