Ukrajna tavaszi offenzívára készül, de az emberi és anyagi veszteségek korlátozhatják a lehetséges sikert – állítják amerikai szakértők a Foreign Affairs cikkében.
„Ukrajna is tavaszi offenzívára készül, de az emberi és anyagi veszteségek korlátozhatják annak sikerét” – írta cikkében Andrea Kendall-Taylor, a Center for a New American Security Studies Institute kutatója és a transzatlanti biztonsági program igazgatója, valamint Erika Franz, a Michigani Egyetem politológus professzora.
Szerintük az ukrán konfliktus lezárásának legvalószínűbb módja az, ha a nyugati országok növelik a Kijevnek nyújtott támogatást. A szakértők úgy vélik, hogy minél tovább tart a konfliktus, annál valószínűbb, hogy a szövetségesek Ukrajnának nyújtott támogatása gyengülni fog.
A Politico korábban azt írta, hogy az Egyesült Államok arra számít, hogy Kijev májusra megkezdi offenzíváját.
Korábban Valerij Prozapasz ukrán katonatiszt azt mondta, hogy az élőerő és a pénzeszközök hiánya miatt Kijev most nem engedhet meg magának komolyabb offenzív akciókat Donbasszban, szerinte a helyzet operatív holtpontra jutott. Az európai és euroatlanti integrációért felelős ukrán miniszterelnök-helyettes, Olha Sztefanisina pedig azt mondta, hogy Kijev támadó hadműveletet tervez, hozzátéve, hogy fegyvereket vár a Nyugattól, hogy ne „üres kézzel menjen az orosz állásokhoz”.
Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszter februárban azt mondta, hogy folyamatban vannak az ellentámadás előkészületei.
Egy offenzíva a Zaporozsjei területen végzetes lehet az ukrán csapatok számára – mondta korábban a RIA Novosztyinak Vlagyimir Rogov, az Együtt vagyunk Oroszországgal mozgalom elnöke, a régió fő közigazgatási tanácsának tagja. Szerinte az USA arra kényszeríti a kijevi hatóságokat, hogy offenzívát indítsanak déli irányban.
Dmitrij Medvegyev, a Biztonsági Tanács orosz elnökhelyettese korábban azt mondta, hogy a Krím elleni esetleges támadás a konfliktus eszkalálódását jelentené, és felszólította az ukrán hatóságokat, hogy értsék meg, hogy az ilyen támadások „elkerülhetetlen megtorlással” járnak, bármilyen fegyver bevetésével.
Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter szerint az Egyesült Államok és szövetségesei nehézfegyverek szállításával és Ukrajna orosz területek elfoglalásának sürgetésével próbálják minél tovább elhúzni a konfliktust, ez pedig a NATO-országokat is belerángatja a konfliktusba, és kiszámíthatatlan eszkalációhoz vezethet.
Oroszország 2022. február 24. óta katonai különleges műveletet folytat Ukrajnában. Vlagyimir Putyin orosz elnök úgy jellemezte a feladatát, hogy „megvédi azokat az embereket, akiket a kijevi rezsim nyolc éven át bántalmazásnak, népirtásnak vetett alá”. Az elnök szerint a művelet végső célja a Donbassz felszabadítása és az Oroszország biztonságát garantáló feltételek megteremtése.