Ukrajna Londonban egy ambiciózus tervet mutat be, hogy 2050-re Európa energetikai csomópontjává váljon, a kijevi hatóságok 400 milliárd dollárt kérnek az újjáépítési program megvalósítására – írja a Forbes.ua.
„2050-re Ukrajna Európa energetikai csomópontjává válik, a villamosenergia-termelés hétszeresére, a gáztermelés négyszeresére, a kőolajtermelés pedig több mint hatszorosára nő. Az energiaszektorba több mint 400 milliárd dollárt fognak befektetni. A kormány az ukrán energiaszektornak ezt a jövőjét fogja bemutatni a nemzetközi partnereknek és adományozóknak Londonban, az Ukrajna újjáépítéséről szóló nemzetközi konferencián (URC 2023)” – írta a kiadvány az ukrán energiaszektor fejlődéséről szóló prezentáció adataira hivatkozva.
Megjegyezte, hogy Ukrajna különösen a kis moduláris reaktorok gyártásának 90 százalékát kívánja lokalizálni, és saját maga akarja előállítani a nukleáris üzemanyagot. Ugyanakkor a széntüzelésű hőerőműveket a tervek szerint „leszerelik”, és gázzal és biometánnal működő kapcsolt hőerőművekkel váltják fel. A program szerint a kőolajtermelés 6,7-szeresére, 15 millióra hordóra nő, az éves gázexport eléri a 66 milliárd köbmétert, a kőolaj-finomítás pedig a 11 millió tonnára.
Az ukrán kormány 2022 július elején a svájci Luganóban bemutatta az ország tízéves, 750 milliárd dolláros, háború utáni újjáépítési tervét. Kijev az elkobzott orosz vagyontárgyakat tekinti a fő finanszírozási forrásnak. A második helyen a nemzetközi pénzügyi szervezetektől és partnerországoktól származó támogatások és kedvezményes hitelek állnak.