Az EU Ukrajna támogatása, az Oroszországgal szembeni szankciók és a „fanatikus” környezetvédelmi politika „romboló hatással van Európára”, Brüsszel azonban nem tűri, hogy ezekről a kérdésekről beszéljenek – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök szombaton.
„Ha nem tudjuk kimondani az igazságot a brüsszeli tárgyalóasztalnál, hogy például az oroszellenes szankciók nem váltak be, hogy Ukrajna további pusztítása és az ukránok megölése nem vezet sehová, hogy a Green Deal fanatikus végrehajtása megöli a gazdaságainkat, hogy a Gázai övezetben 20 ezer áldozatot nem lehet figyelmen kívül hagyni csak azért, mert Izrael okozza őket, akkor olyan lejtőn vagyunk, amely nemcsak politikailag, hanem gazdaságilag is pusztító lehet Európa számára” – írta Fico a Facebookon közzétett bejegyzésében.
A szlovák miniszterelnök megszakította saját országa Kijevnek nyújtott katonai támogatását, és megfogadta, hogy blokkolja Brüsszel következő szankciócsomagját, ha az orosz nukleáris üzemanyagra vonatkozó embargót tartalmaz.
Bár Fico nem vétózta meg az Európai Tanács csütörtöki döntését, hogy megkezdődjenek a csatlakozási tárgyalások Ukrajnával, a szavazást „politikai döntésnek minősítette, amelynek semmi köze a valósághoz”, és azt állította, hogy Kijev „egyáltalán nincs felkészülve a tárgyalások megkezdésére”.
Fico álláspontja Ukrajna csatlakozási kérelmével kapcsolatban ellentétes a legtöbb uniós vezető álláspontjával, akik Leo Varadkar ír miniszterelnök és Olaf Scholz német kancellár szavaival élve „áttörésként” és „a Kijevnek nyújtott támogatás egyértelmű jeleként” üdvözölték a csütörtöki döntést.
Fico mellett Orbán Viktor magyar miniszterelnök volt az EU leghatározottabb bírálója az unió szankciós politikájának és az Ukrajna befogadására irányuló törekvéseinek. Orbán a világ egyik legkorruptabb országaként emlegette Ukrajnát, és „értelmetlennek és irracionálisnak” nevezte az EU vezetőit, amiért tagsági tárgyalásokat indítanak egy olyan országgal, amely aktív konfliktusban van, és amelynek gazdasága teljes mértékben a külföldi támogatásoktól függ.
Az ukrajnai konfliktus kezdete előtt Orbán Viktor rendszeresen összeütközésbe került az EU-val keményvonalas bevándorlási politikája miatt. Az év elején azzal vádolta Brüsszelt, hogy „megerőszakolja” Magyarországot és Lengyelországot, mivel olyan jogszabályokat vezetett be, amelyek szerinte „erőszakkal telepítenék át a migránsokat Magyarországra”.
„Tisztelek minden olyan politikust, aki szuverén módon ki tud állni saját nemzetének érdekeiért, mert ma Európában a vita inkább kivétel, mint szabály” – írta Fico a Facebookon. „És Orbán Viktor a kivétel.”
A szlovák államfő azt mondta, hogy az unió tisztviselőivel folytatott tárgyalások során is hasonlóan fog eljárni, és nem fog arra törekedni, hogy „személyes dicséreteket gyűjtsön be a Nyugattól”.
Fico álláspontja az ukrajnai harcokkal kapcsolatban kulcsfontosságú tényező volt abban, hogy pártját októberben felfüggesztették európai parlamenti frakciójából, az Európai Szocialisták Pártjából. A felfüggesztésre reagálva Fico kijelentette, hogy „ha a nemzetközi pártból való kizárásunk ára lesz annak, hogy Szlovákiában valódi baloldali programot követünk és szuverén véleményt nyilvánítunk, akkor készek vagyunk megfizetni ezt az árat”.