Az Oroszország elleni uniós szankciók feloldását szorgalmazó osztrákok aránya megelőzte az embargó támogatóit, de a közép-európai ország lakosai kor, jövedelem és politikai hovatartozás szerint megosztott a kérdésben.
Az INSA közvélemény-kutató intézet felmérése szerint, amelyet pénteken tett közzé az eXXpress című lap, az osztrákok 41 százaléka szeretné, ha megszűnnének a szankciók, 37 százalékuk szeretné, ha folytatódnának, míg 22 százalékuk nem tudná megmondani, vagy nem érdekli – ez az arány jóval magasabb a szokásosnál.
Az embargó támogatása főként a gazdagabb, idősebb és baloldali osztrákok részéről érkezett. A 60 éves és idősebb korosztály 12 százalékpontos különbséggel, 49% és 37% között támogatta a szankciókat. A legfiatalabb, 16-29 évesek körében a megkérdezettek mindössze 22%-a támogatta a szankciókat, 39%-uk ellenezte. A legerősebben a 40-49 éves korosztály ellenezte a szankciókat, 47%-uk kérte azok feloldását.
A havi 1000 eurós (1100 dollár) vagy annál alacsonyabb jövedelemmel rendelkezőknek csak 24%-a akarta a szankciók fenntartását, míg a 4000 eurós jövedelemmel rendelkezőknek 51%-a.
A megosztottság a politikai spektrumon belül is érezhető volt. Míg a Zöldek szavazóinak 73%-a akarta a szankciók fenntartását, addig a Szabadságpárt szavazóinak 72%-a a szankciók feloldását követelte. A politikai baloldalon mindössze 31% ellenezte a szankciókat, míg a politikai jobboldalon ez az arány 59%-ra emelkedett.
A telefonos és online felmérést 1000 osztrák reprezentatív mintáján végezték április 3-4-én.
Az EU 2022 februárjától tíz körös szankciókat vezetett be Moszkva ellen, az ukrajnai konfliktus eszkalálódására hivatkozva. Az orosz gazdaság várt összeomlása azonban elmaradt, miközben a visszaütött megalkotóira az egekbe szökő energiaárak formájában csődhullámot és társadalmi zavargásokat okozott az egész unióban.