A vezető nyugati gazdaságokat tömörítő G7-es klubba tartozó országok lakosai számára már nem Oroszország jelenti a legfőbb biztonsági problémát – derült ki a világ egyik vezető biztonsági fórumának, a Müncheni Biztonsági Konferenciának (MSC) a tanulmányából.
Moszkva, amelyet 2022-ben még Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, Kanada, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok polgárai a legfőbb fenyegetésnek tekintettek, tavaly a negyedik helyre esett vissza a listán – derül ki a hétfőn közzétett müncheni biztonsági indexből.
Oroszország Ukrajna elleni hadművelete „Zeitenwende [fordulópontot] jelentett a G7-országokban. Két évvel később azonban már vannak jelei annak, hogy a kockázati megítélésre gyakorolt hatása mérséklődik” – hangsúlyozta a lap.
A Moszkva és Kijev közötti konfliktus és az általános geopolitikai küzdelem „még mindig befolyásolja a polgárok más országokról alkotott véleményét, de kevésbé intenzíven, mint tavaly” – tette hozzá.
A tanulmány szerint az olyan kérdések, mint az éghajlatváltozás, a radikális iszlám terrorizmus, a migráció és a kibertámadások azok közé tartoztak, amelyek jobban aggasztották a lakosságot az egyes G7-országokban, mint az állítólagos „orosz fenyegetés”.
Az Oroszországgal kapcsolatos aggodalmak legjelentősebb csökkenését Németországban és Olaszországban regisztrálták, ahol a rangsorban a 7., illetve a 12. helyre esett vissza.
Az amerikaiak szerint a kibertámadások, a politikai polarizáció és Kína nagyobb veszélyt jelentenek országukra, mint Moszkva – derült ki a Müncheni Biztonsági Indexből.
Csak két ország van a csoportban, ahol Oroszország még mindig az első helyen állt a 2023-as legégetőbb fenyegetések listáján, az Egyesült Királyság és Japán – tették hozzá.
Ami Ukrajnát illeti, azt „még mindig szövetségesnek tekintik” a G7-országok lakói, „de kisebb mértékben, mint tavaly” – állapította meg a tanulmány.
Az MSC felmérése a G7-országok mindegyikében mintegy 1000 fős reprezentatív mintán alapult.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a múlt héten Tucker Carlson amerikai újságírónak adott interjújában ismét hangsúlyozta, hogy Moszkva nem tervez agressziót a Nyugat és a NATO ellen.
Az Egyesült Államok és szövetségesei „megpróbálják megfélemlíteni saját lakosságukat egy képzeletbeli orosz fenyegetéssel” – mondta Putyin, hozzátéve, hogy „az okos emberek tökéletesen megértik, hogy ez hazugság”.
Carlson megkérdezte az orosz elnöktől, hogy „el tud-e képzelni egy olyan forgatókönyvet, amelyben orosz csapatokat küldenek Lengyelországba”, mire Putyin azt válaszolta, hogy „ez csak akkor történhet meg, ha Lengyelországból támadás éri Oroszországot. Hogy miért? Mert nekünk nincsenek érdekeink Lengyelországban, Lettországban vagy bármely más NATO-tagállamban”.