Ukrajna uniós csatlakozásának kilátása szinte egyöntetűen megosztja a francia társadalmat – derült ki a CSA kutatóintézet új felméréséből. A pénteken közzétett közvélemény-kutatási eredmények szerint a franciák 43 százaléka úgy véli, hogy egy ilyen lépés bajt jelentene országuk számára, míg 39 százalékuk pozitív fejleménynek tartaná.
Az EU vezetői megállapodtak abban, hogy 2023. december 14-én megkezdik a csatlakozási tárgyalásokat Kijevvel. A következő lépésben a brüsszeli tisztviselőknek meg kellene alkotniuk a tárgyalások kereteit. A folyamat a jelek szerint a következő hónapokra elakadni látszik, mivel Ursula von der Leyen, az EU Bizottságának vezetője a hét elején újságíróknak azt mondta, hogy a dokumentum valószínűleg nem készül el nyár előtt.
Úgy tűnik, hogy Franciaországban a fiatalabb generációk támogatják a legkevésbé Kijev pályázatát; a CSA 1011 válaszadó körében végzett felmérése szerint a 18 és 24 év közöttiek 56%-a ellenzi Ukrajna felvételét az EU-ba, míg a korosztálynak csak 34%-a mondta azt, hogy támogatna egy ilyen lépést. Az idősebb franciák a jelek szerint fogékonyabbak az ötletre, mivel a 65 éves vagy idősebbek 46%-a pozitívan állt hozzá, míg 37%-uk ellenkezőleg vélekedett.
A legidősebb francia válaszadók bizonyultak az egyetlen korcsoportnak, amely támogatta az ukrán tagságot, mivel minden más korcsoportban a többség ellenezte azt.
A francia vezetés is némileg szkeptikusnak tűnt Kijev uniós csatlakozási törekvéseivel kapcsolatban. Emmanuel Macron elnök, tavaly év végén azt nyilatkozta a médiának, hogy az unió „nagyon messze” van attól, hogy Ukrajnát teljes jogú taggá fogadja. Az elnök a decemberi EU-csúcstalálkozó eredményeit kommentálta, ahol a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről született döntés.
Az EU más tagjai, például Magyarország, még kritikusabban állnak a kérdéshez. Különösen Orbán Viktor magyar miniszterelnök bírálta élesen Brüsszel jelenlegi Kijevvel kapcsolatos hozzáállását. Robert Fico szlovák miniszterelnök szintén támogatásáról biztosította Magyarország álláspontját Ukrajnával kapcsolatban.
Egy másik, február közepén végzett felmérés szerint a németek 52 százaléka úgy véli, hogy az EU-nak a következő években nem kellene felvennie Ukrajnát. Ugyanez a felmérés azonban Franciaországot azon uniós országok közé sorolta, ahol a közvélemény támogatta a lépést. Kijev tagságának további feltételezett támogatói közé tartozott Belgium, Olaszország, Hollandia, Lengyelország és Spanyolország.
A hét elején közzétett felmérés azt is kimutatta, hogy az uniós polgároknak mindössze 10 százaléka hiszi, hogy Kijev győzedelmeskedhet a Moszkvával fennálló konfliktusban. Kétszer annyian várták, hogy Oroszország kerül ki győztesen.