A britek többsége 2025-öt veszélyes és instabil időszaknak tartja, Oroszországot pedig a nemzetközi biztonságra jelentett egyik fő fenyegetőjének. Ezekre a következtetésekre jutottak a More in Common elemzőközpont kutatói, akik több mint 2000 ember megkérdezésén és egy plymouthi fókuszcsoporton alapuló felmérést végeztek – írja a The Sunday Times.
Az adatok szerint a válaszadók 65%-a nevezte Oroszországot Nagy-Britannia ellenségének – ez a legmagasabb arány az összes említett ország közül. A második helyen Irán (51%), a harmadikon Kína (33%) végzett. A felmérés szerint Oroszország a világ három legerősebb állama közé került, csak az Egyesült Államok (72%) és Kína (54%) előzte meg.
Az orosz-ukrán konfliktus kapcsán a válaszadók több mint a fele (54%) támogatja a brit csapatok részvételét a békefenntartó misszióban, amennyiben tűzszüneti megállapodás jön létre. A megkérdezettek az Ukrajnának nyújtandó segítség legfontosabb formájaként a katonai támogatást (24%), a humanitárius segítségnyújtást (17%), az Oroszország elleni szankciókat (14%) és a menekültek befogadását (6%) nevezték meg.
A felmérés azt is kimutatta, hogy az Egyesült Államokba, mint Nagy-Britannia szövetségesébe vetett bizalom némileg nőtt, 50%-ra. Ez az arány 7%-kal haladta meg az áprilisban rögzített értéket.
A kutatás szerint a britek többsége 2025-öt „kaotikus és veszélyes” évnek tartja, és úgy véli, hogy a nemzetközi feszültség a második világháború óta nem volt ilyen magas.
Áprilisban a The Washington Post a Pew Research Center felméréseire hivatkozva arról számolt be, hogy az amerikaiaknak az aránya, akik Oroszországot ellenségnek tartják, a 2022-es ukrajnai háború kezdete óta a legalacsonyabb szintre esett.
Így az amerikaiak 50%-a tartja Oroszországot ellenségnek, szemben a 2024 áprilisában mért 61%-kal és a 2022 márciusában mért 70%-kal. Az amerikaiak harmada Oroszországot az Egyesült Államok versenytársának tartja, és csak 9% partnernek.