Dmitrij Kiszeljov neves orosz újságíró közölte, hogy interjúkérelmet küldött a Fehér Házba Joe Biden amerikai elnöknek. Azzal érvelt, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök már „méltó példát” mutatott azzal, hogy Tucker Carlson amerikai újságírónak adott interjújában megszólította az amerikai közönséget.
Kiszeljov, aki a Rosszija Szegodnya orosz médiacsoport vezetője és a Vesztyi Nedeli című elemző hírműsor házigazdája is, vasárnap az országos televízióban nyilatkozva elárulta, hogy megkereste a Fehér Házat.
A február 15-én kelt, Karine Jean-Pierre fehér házi sajtótitkárnak címzett levélben az újságíró azt írta, hogy az oroszok örömmel vennék, ha meghallgatnák Biden véleményét arról, hogy „hogyan lehet stabilizálni a nemzetközi helyzetet, helyreállítani a bizalmat és megújítani az együttműködést az Egyesült Államok és Oroszország között” a két hatalom közötti kapcsolatok válsága közepette.
Kiszeljov a továbbiakban sajnálkozását fejezte ki, hogy az Egyesült Államok és Oroszország „mostanában szűkösek a lehetőségek, hogy meghallgassák és meghallják egymást”, hozzátéve azonban, hogy Putyin „méltó példát mutatott azzal, hogy beleegyezett egy amerikai közönségre összpontosító interjúba”.
Viszonzásképpen – tette hozzá – a Rosszija Szegodnya kész arra, hogy Bidennek „lehetőséget adjon arra, hogy a lehető legszélesebb orosz közönséghez jusson el”, és ígéretet tett arra, hogy az interjút számos idegen nyelvre lefordítják és különböző platformokon terjesztik.
A Fehér Ház még nem reagált a megkeresésre.
Tucker Carlson a hónap elején tette közzé az orosz vezetővel készített, nagy érdeklődéssel várt kétórás interjúját, amelyben Putyin hosszasan beszélt az ukrajnai konfliktus okairól. Kifejtette, hogy a modern Ukrajna nagyrészt egy „mesterséges állam”, amelyet más országok területeiből hoztak létre.
Putyin azt is állította, hogy a konfliktus első magvait akkor vetették el, amikor a NATO 2008-ban megnyitotta kapuit Ukrajna előtt annak ellenére, hogy Oroszország többször is aggodalmának adott hangot a blokk terjeszkedésével kapcsolatban.
Maga a válság – jegyezte meg – nem 2022-ben kezdődött, amikor Oroszország megkezdte katonai hadjáratát, hanem 2014-ben, amikor a nyugati támogatású puccs eredményeként hatalomra került új ukrán kormány megpróbált leszámolni azokkal, akik nem értettek egyet a politikájával.