Az amerikai vadászgépek korai leszállítása nem változtatta volna meg Ukrajna sikertelen nyári ellentámadásának menetét, mert nem volt elég képzett pilóta a gépekhez – mondta Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója.
Az ABC Newsnak vasárnap nyilatkozva Sullivan nem értett egyet azzal az ukrán narratívával, hogy a Fehér Ház nem biztosított elegendő „harcászati felszerelést” ahhoz, hogy Ukrajna sikerrel járjon a frontvonalon.
„Az az elképzelés, hogy nem mozgósítottunk hatalmas mennyiségű erőforrást és képességet az ukránok számára, egyszerűen nem állja meg a helyét” – mondta Sullivan arra a kérdésre válaszolva, hogy a fejlett fegyverek szállítására vonatkozó washingtoni fokozatos megközelítés okolható-e azért, hogy Ukrajna nem haladt előre a harctéren.
„Ha megnézzük, hogy az Egyesült Államok összesen mit nyújtott Ukrajnának ebben a harcban, akkor hihetetlen mennyiségű anyagot szállítottak a várakozásokat meghaladó sebességgel és léptékben” – érvelt.
„Vannak olyan további képességek, amelyeket az ukránok kerestek, az F-16-os az egyik ilyen” – folytatta, kifejtve, hogy bár az Egyesült Államok kész biztosítani a repülőgépeket, az igazi kihívás, amellyel Ukrajna szembesül, az, hogy „nincs sok pilóta, aki képes lenne vezetni ezeket a gépeket”.
Kijev többször is kérte a nyugati vadászgépeket, mondván, hogy szükség van rájuk az orosz légitámadások visszaveréséhez.
Augusztusban az Egyesült Államok engedélyezte, hogy Dánia és Hollandia F-16-osokat adományozzon Ukrajnának, az első szállítások idén várhatóak. A NATO-tagállamok abban is megállapodtak, hogy koalíciót alakítanak, amely segít az ukránok kiképzésében a nyugati gyártmányú repülőgépek vezetésére.
Moszkva arra figyelmeztetett, hogy a lépés veszélyes eszkaláció lenne, tekintettel arra, hogy egyes F-16-os módosítások atombombákat hordozhatnak, és megfogadta, hogy megsemmisíti a repülőgépeket Ukrajnában, ha azok megérkeznek.