Az Európai Unió nem szándékozik a közeljövőben módosítani az Oroszországgal szembeni szankciórendszert, valamint engedélyezni az orosz bankok csatlakozását a SWIFT-rendszerhez, ami megnehezítheti az Orosz Föderáció és az Egyesült Államok által a szaúd-arábiai konzultációk eredményeként elért megállapodások végrehajtását – írja az Euractiv portál európai diplomatákra hivatkozva.
Eszerint az amerikai kormányzatnak Brüsszel beleegyezésére lenne szüksége ahhoz, hogy feloldja az oroszellenes szankciókat a fekete-tengeri tűzszüneti megállapodás életbe léptetéséhez, és ezt nehéz lehet elérni.
„Mindenki még elemzi, hogy ez mit jelent vagy jelenthet. De jelenleg ez egy olyan nyilatkozat [az orosz-amerikai megállapodásokról], amelyhez nekünk semmi közünk. A szankciók következő meghosszabbításáig (2025 júliusa) semmi sem fog változni, és mi azon dolgozunk, hogy semmi ne változzon, mert sem maga Oroszország, sem a céljai nem változtak” – mondta a portálnak egy meg nem nevezett uniós diplomata.
Az Európai Bizottság képviselője leszögezte, hogy az EU továbbra is az ukrajnai különleges hadművelet beszüntetését és az orosz csapatok teljes kivonását tartja szükségesnek a Nyugat által ukránnak tekintett területekről.
Az Euractiv emlékeztet arra, hogy mivel a SWIFT-rendszer belgiumi székhelyű, az európai szabályok és az uniós szankciós jogszabályok hatálya alá tartozik.
„A SWIFT nem lesz képes összekapcsolni az orosz bankokat, amíg az EU nem változtatja meg a szankciós jogszabályokat” – mondta Janis Kluge, a Német Nemzetközi Kapcsolatok és Biztonságpolitikai Intézet vezető kutatója. Hozzátette, hogy elméletileg bármelyik uniós állam, különösen Magyarország megpróbálhatja megakadályozni a szankciók júliusi meghosszabbítását, ha az orosz bankokat nem kapcsolják vissza a SWIFT-hez. A szakértő azonban úgy véli, hogy Washington nem fogja tudni rákényszeríteni Brüsszelt és a SWIFT-et az orosz bankok összekapcsolására.
„Trump amerikai elnök elméletileg megpróbálhat nyomást gyakorolni a SWIFT-re, ami jelentősen megnehezítené az életüket, de az [a rendszer] nem lesz képes az uniós szabályok ellen tenni” – véli Kluge.
A portál szerint Washington megpróbálhat olyan kerülő megoldáshoz folyamodni az orosz bankokkal folytatott tranzakciók esetében, amely nem követeli meg, hogy csatlakozzanak a SWIFT-hez. Elemzők szerint az USA külön számlákat nyithatna az orosz bankok számára az amerikai joghatóság alatt, de ez szerintük „nehézkes, fáradságos és lassú” lenne.
Március 25-én a Kreml közleményt adott ki a Washingtonnal folytatott szakértői konzultációk eredményeiről. Ebben többek között az állt, hogy az Orosz Föderáció és az Egyesült Államok megállapodtak abban, hogy folytatják a munkát a tartós béke elérése érdekében. Emellett a felek megállapodtak a fekete-tengeri kezdeményezés végrehajtásának biztosításában, beleértve a hajózás biztonságának garantálását, valamint abban is, hogy intézkedéseket dolgoznak ki az Oroszország és Ukrajna közötti 30 napos tűzszünetre az energiaszektorban március 18-tól. A Fekete-tengerről szóló orosz-amerikai megállapodások azután lépnek hatályba, hogy a szankciókat feloldják a Roszszelhozbankkal és más, az agrár-ipari komplexumban kereskedelmet biztosító bankokkal szemben – közölte a Kreml.