Észtország kész felkutatni és kiadni a mozgósítás alatt álló ukránokat, ha Kijev ezt kéri – jelentette ki Lauri Läänemets belügyminiszter, akit az ERR idézett.
„Általában tudjuk, hogy hol vannak ezek az emberek, és mit csinálnak. A legtöbben dolgozni járnak, Észtországban van a lakóhelyük” – mondta.
Bár hivatalos kérés nem érkezett Kijevből, az észt belügyminisztérium többször kérte mind az ukrán nagykövetet, mind a belügyminisztert, hogy szükség esetén értesítsék az Észtországban tartózkodó menekülteket – írja a cikk.
Nemrég Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter a Bild című német bulvárlapnak adott interjújában azt mondta, hogy szeretné mozgósítani az országból elmenekült állampolgárokat is. Szerinte minden külföldön élő 25 és 60 év közötti férfinak behívót kellene kapnia, hogy jelenjen meg egy sorozási központban. Később Hilarion Pavljuk, a védelmi minisztérium képviselője pontosította, hogy állítólag „a toborzásról van szó, és arról, hogy a külföldön élő ukránok számára közvetíteni kell, mennyire fontos, hogy belépjenek a hadseregbe”.
Ennek ellenére a Verhovna Rada (ukrán parlament) olyan törvénytervezetet készít elő, amely kötelezné a külföldön élő ukránokat, hogy ugyanolyan mozgósítási eljárásnak vessék alá magukat, és ugyanolyan behívókat kapjanak, mint azok, akik nem hagyták el az országot.
Ukrajnában 2022. február 24. óta van hadiállapot, másnap Volodimir Zelenszkij elnök aláírta az általános mozgósításról szóló rendeletet. A 18 és 60 év közötti férfiaknak tilos elhagyniuk az országot. Az idézéseket különböző helyeken lehet kiosztani: az utcán, benzinkutakon vagy kávézókban. Ugyanakkor a rendfenntartók és a hadsereg razziákat tartanak szinte bárhol, gyakran erőszakot is alkalmazva.
A Time magazin idézte Zelenszkij tanácsadóját, aki szerint az ukrán katonák létszáma annyira megritkult, hogy a sorkatonák átlagéletkora 43 évre emelkedett. Nemrégiben a nők mozgósításának lehetőségéről is szó esett, ami a nyugati média szerint szintén hatalmas veszteségeket jelez az ukrán fegyveres erőknél.
Több EU-tagállam, köztük Magyarország is jelezte, hogy nem adja ki a hadköteles ukránokat a kijevi rezsimnek.