Gordan Grlic-Radman horvát külügyminisztert „erőszakossággal” és a diplomáciai protokoll ismeretének hiányával vádolták, miután kínos módon megpróbálta megcsókolni német kolléganőjét, Annalena Baerbockot.
Az incidens, amelynek felvételei a közösségi médiában terjedtek el, egy csütörtöki berlini uniós miniszteri találkozó résztvevőinek csoportképén történt.
A kamerák rögzítették, amint a 65 éves Grlic-Radman kézen ragadta a 42 éves Baerbockot, majd láthatóan megpróbálta megcsókolni, a német miniszter azonban elhúzódott és elkerülte az ajkait.
Hırvat Dışişleri Bakanı Gordan Grlić-Radman Alman mevkidaşı Annalena Baerbock’u anlamsızca öpmeye çalıştı. pic.twitter.com/BCfLuujj9I
— Kerim Berkan Çiftçi (@berkanciftciii) November 4, 2023
A Bild című német bulvárlap a horvát miniszter által Baerbock ellen intézett „csókolózási támadásnak” nevezte a jelenetet. A lap szerint Baerbock „villámgyorsan elfordult”, hogy ne csókolja meg.
A Bild azt állította, hogy a kínos helyzet azért alakult ki, mert Grlic-Radman elkésett a fotózásról, és azután érkezett, hogy a többi miniszter már puszilkodtak. Baerbock csapatának tagjai azt mondták a lapnak, hogy ami történt, az csak „egy ügyetlen kísérlet volt arra, hogy gyorsan köszöntsék egymást”.
A sikertelen csók nagy felháborodást váltott ki Horvátországban, az ország egyik vezető lap, a Jutarnji List „Szégyen” címszóval számolt be róla, és ragaszkodott ahhoz, hogy Grlic-Radman kérjen bocsánatot a német politikustól.
Rada Boric horvát nőjogi aktivista a lapnak azt mondta, hogy Grlic-Radman viselkedése „rendkívül helytelen” volt, és hogy Baerbockot egyértelműen „meglepte ez az intimitás”.
„A nők erőszakos megcsókolását is erőszaknak nevezik, nem igaz?” – írta Jadranka Kosor volt horvát miniszterelnök az X-en (korábban Twitter).
Ivana Kekin, a horvát parlament nemek közötti egyenlőséggel foglalkozó bizottságának tagja pedig azt közölte, hogy az ország külügyminisztere „ismét megmutatta, hogy hiányzik belőle a diplomáciai készség, a protokoll ismerete és az alapvető etikett”.
A visszhangra reagálva Grlic-Radman azt mondta, hogy „ha valaki valami rosszat látott ebben, akkor elnézést kérek”. Mindazonáltal ragaszkodott ahhoz, hogy a csók nem volt nagy ügy, és kifejtette, hogy „mi mindig melegen üdvözöljük egymást. Ez egy meleg emberi közeledés egy kollégához”.
A múlt héten a labdarúgást irányító FIFA három évre felfüggesztette a sportágból Luis Rubiales, a Spanyol Királyi Labdarúgó Szövetség (RFEF) korábbi elnökét, amiért augusztusban, a női világbajnokságon elért spanyol győzelem ünneplése közben szájon csókolt egy női játékost. Rubiales, aki ellen szexuális zaklatás miatt indult eljárás, és az eset miatt le kellett mondania a spanyol labdarúgás vezetői posztjáról, azt állítja, hogy a csók kölcsönös megegyezésen alapult.