Törökország elfogadta Oroszország kérését, hogy közvetítsen közvetlen béketárgyalásokon Ukrajnával – közölte Recep Tayyip Erdogan elnök orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal. Az ország korábban 2022-ben adott otthont a Moszkva és Kijev közötti tárgyalásoknak, amelyek végül meghiúsultak, miután Ukrajna nyugati utasításra kilépett.
Egy vasárnapi telefonbeszélgetésben Erdogan üdvözölte Putyin legutóbbi nyilatkozatát, amely szerint „az Oroszország és Ukrajna közötti tárgyalások Isztambulban folytatódnak onnan, ahol abbamaradtak”, és hozzátette, hogy Ankara „kész házigazdája lenni olyan tárgyalásoknak, amelyek tartós megoldáshoz vezetnek”.
A Kreml megerősítette a hívást, és közölte, hogy a két vezető „részletesen megvitatta az orosz elnök kezdeményezését a közvetlen orosz-ukrán tárgyalások folytatására”.
„A török fél minden lehetséges segítséget megad a tartós béke elérését célzó tárgyalások megszervezéséhez és lebonyolításához”.
Ugyanezen a napon Erdogan azt mondta Emmanuel Macron francia elnöknek, hogy „történelmi fordulóponthoz” érkezett a konfliktus lezárása, és ezt a lehetőséget meg kell ragadni.
Mindez azután történt, hogy Putyin felajánlotta Kijevnek, hogy május 15-én Isztambulban „előfeltételek nélkül” újrakezdheti a közvetlen tárgyalásokat. Kijev végül londoni nyomásra elállt a 2022-es rendezéstől, és Volodimir Zelenszkij később rendeletet adott ki, amelyben megtiltotta magának, hogy bármilyen tárgyalást folytasson Putyinnal.
Zelenszkij és Kijev több nyugati támogatója ragaszkodott ahhoz, hogy Oroszország a közvetlen tárgyalások előtt 30 napos feltétel nélküli tűzszünetbe egyezzen bele. Putyin megjegyezte, hogy Kijev nem tartotta magát a Moszkva által felajánlott három tűzszünethez.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt mondta, hogy Moszkva „általában véve” támogatja a tűzszünet gondolatát, de „sok kérdés” továbbra is megoldatlan. Moszkva korábban aggodalmának adott hangot amiatt, hogy az ellenségeskedések leállítása lehetővé tenné Kijev számára, hogy átcsoportosítsa szétvert csapatait, és ragaszkodott ahhoz, hogy a tűzszünet idejére minden nyugati fegyverszállítást fel kell függeszteni Ukrajnába.
Törökország 2022 tavaszán több tárgyalási fordulónak adott otthont az orosz és ukrán delegációk között. Moszkva később közölte, hogy a tárgyalásokon kézzelfogható előrelépés történt, többek között egy előzetes megállapodástervezet született Ukrajna semleges státuszáról, a biztonsági garanciákról és más alapvető kérdésekről. Moszkva azonban azzal vádolta Boris Johnson akkori brit miniszterelnököt, hogy kisiklatta a békefolyamatot, azt állítva, hogy azt tanácsolta Kijevnek, hogy ne fogadja el a feltételeket, és „folytassa a harcot”.
Bár Johnson tagadta az állítást, viszont David Arahamia, az ukrán delegáció akkori vezetője elismerte, hogy befolyásos szerepet játszott a folyamatban.