Oroszország, Fehéroroszország és Kazahsztán vámtörvénykönyvének szövegét véglegesítették – jelentette be a háromoldalú uniós bizottság moszkvai ülése után Igor Suvalov orosz első kormányfő-helyettes. A pénteken egyeztetett dokumentum gyakorlati jelentősége felbecsülhetetlen, mivel az egységes gazdasági térség kialakítását előlegezi meg. Az egységes gazdasági térség előreláthatóan 2012-re kialakul.
A folyamatot szakaszokban fogják megvalósítani, egyelőre Oroszország, Fehéroroszország és Kazahsztán betartja az ütemtervet. Január elseje óta működik a vámunió. Az év közepén kialakul Oroszország és Fehéroroszország közös vámtérsége. A Kazahsztánnal is közös vámtérségre vonatkozó megállapodásokat egy évvel később, 2011 nyarán léptetik életbe. Aztán pedig mindegyik résztvevő egységes gazdasági térsége következik, amikor egységesítik a vámilleték-díjakat, az adóalapot és a kereskedelmi elveket. A három érintett ország gazdasága természetesen módosul. Nem mindegyik ország jut rögtön előnyökhöz, amelyekre számít – jegyzi meg a FÁK-országok Intézetének szakértője, Andrej Grozin.
„Oroszországnak bizonyos költségvetési nehézségekre kell számítania, mivel a vámilleték-bevétel az orosz büdzsé jelentős részét képezi, díjszabás pedig változni fog. Fehéroroszország és Kazahsztán esetében a vámilleték-bevétel nem játszott oly nagy szerepet a költségvetésben, mint Oroszországban, így számukra ez a két ország nyer Oroszországhoz képest. Oroszország számára azonban fontos, hogy ha bizonyos időbeli szakaszon veszt is, távlati perspektívában mi nyerünk, mert félredobva a politikai korrektséget, megmondhatom, hogy a vámunióban a legnagyobb gazdaság kerül vezető pozícióba. A nevezett hármasfogatban pedig a legnagyobb gazdaság természetesen Oroszországé.
A vámunió, távlatokban pedig az egységes gazdasági térség minden mechanizmusának beindítása révén az orosz üzlet újabb lehetőségeket kap az érvényesüléshez Fehéroroszország, Kazahsztán és a velük szomszédos országok területén. Vonatkozik ez a fehérorosz és kazah üzletemberekre is. Egyszóval, óriási piacokat kapnak meg készen. A fogyasztó pedig nagyobb árukínálathoz jut a hazai termékek mellett és a termékek minősége is javulni fog, mert növekszik a konkurencia.
(A szerző biztonságpolitika-szakirányos, V. éves politológus-hallgató)