Az Izrael és a Hezbollah libanoni fegyveres csoport közötti eszkaláció teljes körű regionális háborút válthat ki – figyelmeztetett Badr Abdelatty egyiptomi külügyminiszter a világ vezetőinek az ENSZ székházában tartott éves találkozója előtt.
A zsidó állam és a Hezbollah közötti feszültség azután fokozódott, hogy a múlt héten több ezer elektronikus eszköz robbant fel Libanon-szerte egy olyan titkos támadásban, amelyről széles körben úgy vélik, hogy Izrael szervezte. Míg a Hezbollah és Izrael a gázai konfliktus kezdete óta rendszeresen támadta egymást, a múlt héten sokkal hevesebb légicsapások voltak a két fél között.
„Nagy aggodalomra ad okot, hogy… a térségben eszkalálódhat a helyzet, ami egy totális regionális háborúhoz vezethet” – mondta Abdelatty az AFP-nek egy pénteken közzétett interjúban. Hozzátette, hogy az ellenségeskedések közelmúltbeli erőteljes fokozódása „negatívan hatott” a gázai tűzszüneti tárgyalásokra.
Egyiptom, Katar és az Egyesült Államok „teljes elszántsággal” folytatják erőfeszítéseiket a Hamász és Izrael közötti tűzszüneti és túszszabadítási megállapodás közvetítése érdekében – mondta a vezető diplomata.
Abdelatty a „provokatív” izraeli politikát tette felelőssé a Hezbollahhal szembeni erőszakos cselekmények közelmúltbeli kiéleződéséért. Egyiptom tárgyal a nemzetközi szövetségesekkel arról, hogy „fontos lenne azon dolgozni, hogy megállítsuk az eszkalációt, és véget vessünk az Izrael által folytatott egyoldalú és provokatív politikának” – tette hozzá Abdelatty. Egy szélesebb körű regionális konfliktus „egyik fél érdekeit sem szolgálja” – hangsúlyozta.
Izrael azt állítja, hogy a múlt héten egy légicsapás során megölt két magas rangú Hezbollah-parancsnokot és egy tucatnyi más tisztet. A militáns csoport megerősítette két magas rangú tisztjük halálát.
Vasárnap Herzi Halevi izraeli vezérkari főnök azt mondta, hogy a hadsereg múlt pénteken megelőző intézkedésként csapást mért a Hezbollahra, azzal vádolva a félkatonai csoportot, hogy a Hamász október 7-i izraeli támadásához hasonló nagyszabású támadást tervez. A csapás „üzenet volt az egész Közel-Keletnek és azon túl is”, mivel Izrael tudja, „hogyan érhet el bárkit, aki Izrael állam polgárait fenyegeti” – jelentette ki Halevi.
A Hamász október 7-én támadta meg Izraelt, izraeli tisztviselők szerint mintegy 1200 embert megölve és 251 túszt ejtve. A Hamász egy tavaly novemberi megállapodás keretében több mint 100 foglyot engedett szabadon. A tűzszüneti és túszszabadítási tárgyalások folytatódnak, bár nem világos, hogy a megmaradt túszok közül hányan vannak még életben. A gázai egészségügyi minisztérium szerint eddig több mint 41 ezer palesztin civil halt meg az ezt követő izraeli katonai műveletben.