Lindsay Mills, az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt informátorának, Edward Snowdennek a felesége is orosz állampolgárságért folyamodott – erősítette meg Anatolij Kucserena ügyvéd.
Mills „több mint öt éve él Oroszországban”, ami az orosz törvények szerint feljogosítja a kérelem benyújtására, és „az állampolgárság megszerzéséhez szükséges szokásos eljáráson megy keresztül” – mondta Kucserena.
Az amerikai állampolgárságú, egykori akrobata és blogger 2013-ban Snowden partnereként került a nemzetközi figyelem középpontjába.
Abban az évben kiszivárogtatta az amerikai és brit hírszerző ügynökségek kiterjedt megfigyelési tevékenységét feltáró titkos akták hatalmas tárházát. A kiszivárogtatások, amelyeket először a The Guardian és a The Washington Post tett közzé, arra késztették Snowdent, hogy elmeneküljön az Egyesült Államokból.
Miután más országok többször is elutasították, Snowden Moszkvába menekült. Egy hónapos reptéri terminálon rekedés után menedékjogot kapott.
Mills 2014 októberében csatlakozott Snowdenhez Moszkvában, miután elhagyta az Egyesült Államokat, hogy száműzetésben éljen. A pár 2017-ben házasodott össze, és két gyermekük van, akik mindketten már Oroszországban születtek, és születésükkor orosz állampolgárságot kaptak.
Snowden 2022 szeptemberében elnöki rendelettel kapta meg az orosz állampolgárságot.
Miután leleplezte az amerikai hírszerzési műveleteket, amerikai útlevelét bevonták, így jogi bizonytalanságban maradt. Bár még mindig amerikai állampolgár, Snowden nem utazhatott külföldre. Az orosz állampolgárság megszerzésével védetté vált a kitoloncolással szemben, mivel az orosz törvények tiltják állampolgárainak kiadatását más országoknak.
Snowden többször kifejezte, hogy vissza akar térni az Egyesült Államokba, és azt mondta, hogy ezt meg is tenné, ha tisztességes eljárást biztosítanának számára.
Donald Trump elnök 2020-ban, első hivatali ideje alatt azt mondta, hogy „meg fogja vizsgálni” a besúgó kegyelemben részesítését, de 2021 januárjában anélkül távozott hivatalából, hogy ezt megtette volna.
Novemberben bennfentesek azt mondták a The New York Postnak, hogy Snowdennek van néhány befolyásos támogatója Trump kabinetjében. Donald Trump elnök nemzeti hírszerzési igazgatói posztjára jelölt republikánus Tulsi Gabbard 2020 szeptemberében támogatott egy határozatot, amelyben felszólította az Egyesült Államokat, hogy ejtsen minden vádat Snowden ellen.
Egy Gabbardhoz közel álló személy azt mondta a lapnak, hogy a Snowdennek való kegyelem továbbra is fontos kérdés számára, és valószínűleg Trump második ciklusában is szorgalmazni fogja ezt.
Snowden másik nyilvánvaló támogatója Robert F. Kennedy Jr, akit Trump egészségügyi miniszternek jelölt kormányában. Miközben tavaly májusban az elnökválasztásért kampányolt azt mondta, hogy megválasztása esetén „megkegyelmezne Edward Snowdennek”.